Δυσκολεύτηκε στο τέλος

Την πέμπτη νίκη της στα τελευταία έξι παιχνίδια πέτυχε η ΑΕΛ, η οποία επικράτησε με του Άρη 2-1 στο λεμεσιανό ντέρμπι.

Με τους τρεις βαθμούς η λεμεσιανή ομάδα έφτασε στους 26 και ισοβαθμεί με το ΑΠΟΕΛ, ενώ από την άλλη ο Άρης παρέμεινε σε δύσκολη θέση με 9 βαθμούς.

Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Ντε Λεόντσο, ο οποίος πέτυχε τα δυο γκολ στο α΄ ημίχρονο. Σκόραρε στο 14΄ με κεφαλιά και στο 24΄ με σουτ. Δύσκολη και δραματική, όπως εξελίχθηκε στα τελευταία λεπτά ο αγώνας η νίκη των «γαλαζοκίτρινων».

Ο Άρης είχε μερικά καλά διαστήματα, στο τέλος του α΄ μέρους και στις αρχές της επανάληψης. Στα τελευταία λεπτά όμως αφού μείωσε ο Άρης στο σκορ με τον Ιονίτσα στο 84΄, άγγιξε την ισοφάριση στο 86΄ με το δοκάρι να είναι σύμμαχος του Βοζίνια στο σουτ του Πάγκαλου.
ΑΡΗΣ: Μιχαήλ, Μουλόπουλος, Ευσταθίου, Χριστοφόρου, Φράγκος (84΄ Ιονίτσα), Μαραγκουδάκης, Νικολίτσα (50΄ Πάγκαλος), Ντρομπάροφ, Ενγκολό, Αλέξε (77΄ Μεντζέτοβιτς), Ράντου
ΑΕΛ: Βοζίνια, Σίλβα, Λεόντσο (82΄ Αρουαμπαρένα), Λαφράνς, Αϊρόσα (74΄Χ. Κυριάκου), Μιτρέα, Αλνταϊρ, Γουίλερ, Σοάρες, Μπενίτεθ, Ρεζέντε (64΄ Φιντέλις)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φράγκος/ Ρεζέντε, Γουίλερ, Μπενίτεθ
ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Τιμόθεος Χριστοφή (Ι. Λαζάρου – Χ. Χρίστου)