Δώδεκα λεπτά, τρία γκολ

Σε ένα 12λεπτο (62΄-74΄) ο Απόλλωνας πέτυχε τρία γκολ και πήρε μεγάλη νίκη με 4-1 επί της Αλκής στο «Αμμόχωστος». Η λεμεσιανή ομάδα η οποία συνάντησε αρκετές δυσκολίες για να φτάσει στην επιτυχία πανηγύρισε έτσι την πρώτη εκτός έδρας νίκη και έφτασε έτσι στους 19 βαθμούς σε 9 παιχνίδια.

Η Αλκή, που είχε αρκετές απουσίες, δέχθηκε την 7η ήττα και έμεινε στους 9 βαθμούς.

Ο Ζάντερ άνοιξε το σκορ στο 7΄, αλλά η Αλκή ισοφάρισε στο 39΄ με τον Φαμπρίτσιο. Στην επανάληψη ο Σκέμπρι που μπήκε αλλαγή έκανε το 1-2 στο 62΄ για να ακολουθήσουν δυο τέρματα από τον Μάγκλιστα στο 66΄ και 74΄.

Η Αλκή η οποία πάλεψε όσο μπορούσε, αλλά έχασε από ανώτερο αντίπαλο κι έμεινε χωρίς νίκη εντός έδρας, είχε δυο δοκάρια με Μπιλάλ στο 45΄ και Βασίλιεφ στο 79΄.

ΑΛΚΗ: Πάρντο, Λοϊζίδης, Χαρή, Θεοχάρους, Ιτούα, Ντικρουζά, Αντρέου, Ντουβεντρού, Μπιλάλ, Ψύχας (72΄ Βασίλεφ), Φαμπρίτσιο (79΄ Μανώλη)
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Στυλιανού (56΄ Σαρδινέρο), Ζάντερ, Ρομπέρζ, Γιούστε, Σακέτι, Άλαν, Μαρτίνες (56΄ Σκέμπρι), Γιάκολις, Παπουλής (73΄ Ντα Σίλβα), Μάγκλιτσα
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δημήτρης Μασιάς (Σ.Βίκτωρος, Χ.Ε.Χρίστου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιτούα/ Άλαν (3η), Σακέτι