Δραματική νίκη και… φωνές

Το ΑΠΟΕΛ τα βρήκε σκούρα απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα, ωστόσο πήρε το ζητούμενο που ήταν οι τρεις βαθμοί. Η ομάδα του Σάββα Πουρσαϊτίδη που παρουσιάστηκε με αρκετά προβλήματα στο συγκεκριμένο παιχνίδι, προηγήθηκε με τον Ρούμπεν Μπριτζίτο στο 59ο λεπτό, ωστόσο δεν άντεξε στην πίεση και δέχθηκε την ισοφάριση στο 71ο λεπτό μετά από αυτογκόλ του Νταμάχου.

Το 2-1 έγινε σε μια φάση που δικαιολογημένα διαμαρτύρονται οι «ερυθρόλευκοι». Ο Εμπεσίλιο πήρε με φάουλ την μπάλα από τον Νταμάχου. Ο διαιτητής δεν έδειξε την παράβαση και ο Ζαχίντ που ακολούθησε τη φάση, έκανε με ωραίο σουτ το 2-1.

ΑΠΟΕΛ: Πέρεθ, Βούρος (65΄ Ντε Καμάργκο), Μοράις, Μερκής, Αντωνίου (72΄ Λάγο), Ορ, Ζαχίντ, Εμπεσίλιο, Μπερτόλιο (46΄ Σάλαϊ), Αλωνεύτης, Ποτέ.
Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καρώ, Κούσουλος, Κορέια, Νταμάχου, Ρέινολντς, Λεμέσιος (81΄ Γκράσι), Μπριτζίτο, Σιαθάς (74΄ Μακρίεφ), Πόλιανετς.