Ελλάδα: Βαθμό στο 88′ με Βράνιες η ΑΕΚ

Μετά την Τρίπολη, η ΑΕΚ “κόλλησε” και στην Ξάνθη. Η Ένωση, ωστόσο, κατάφερε κι έφυγε με το βαθμό από την πόλη της Θράκης, καθώς ο Όγκνιεν Βράνιες ισοφάρισε στο τελικό 1-1 στο 88ο λεπτό.

Η ομάδα της Θράκης άνοιξε το σκορ με την εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 40ό λεπτό, έμεινε αρχικά με δέκα παίκτες (αποβολή Φλίσκα στο 55′), έπειτα με εννιά (αποβολή Σβάρνα στο 72′), έδειχνε να αντέχει και να παίρνει μεγάλη νίκη, αλλά “λύγισε” στο τέλος.

Όπως και να ‘χει, ο βαθμός αυτός δεν έφθανε στην ΑΕΚ για να ανανεώσει την παρουσία της στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος. Έπεσε στη δεύτερη θέση, καθώς στην πρώτη πέρασε ο ΠΑΟΚ.

Ξάνθη : Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Φλίσκας, Κασάδο, Ντε Λούκας, Μεχία, Λουσέρο, Ρότσε (59′ Σβάρνας), Μπρίτο (75′ Σιλά), Κίκε Μπουλά (64′ Γέντρισεκ).
ΑΕΚ: Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Μπακάκης, Σιμόες, Γαλανόπουλος, Χριστοδουλόπουλος (69′ Κλωναρίδης), Λιβάγια, Μάνταλος, Αραούχο.

Γκολ: 40′ Μπρίτο / 88′ Βράνιες