Εσωσε το βαθμό στο φινάλε

Με γκολ του Ιωάννη Πίττα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Απόλλωνας ισοφάρισε σε 1-1 το ντέρμπι με την ΑΕΛ, πήρε τον βαθμό και διατήρησε την διαφορά από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» προηγήθηκαν με τον Πίτι στο 28΄ και κρατούσαν τη νίκη μέχρι και τις καθυστερήσεις.

Εχασαν και οι δυο ομάδες ευκαιρία. Ο μεν Απόλλωνας δεν εκμταλλεύτηκε τις απώλειες του ΑΠΟΕΛ για να πλησιάσει στους δυο βαθμούς την κορυφή και η δεν ΑΕΛ πέταξε την ευκαιρία να γίνει αφεντικό της 4ης θέσης.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Βάλε, Βινίσιους, Κυριάκου, Σέρτζιο (46΄ Σεμέδο), Γκόμες, Σακέτι (83΄ Πίττας), Ντα Σίλβα, Ζοάο Πέδρο, Σαρδινέρο, Παπουλής (73΄ Στυλιανού), Μαγκλίτσα
ΑΕΛ: Ρομό, Αιρόσα, Φορτούνα, Λαφράνς, Μιτρέα, Σοάρες, Πίτι (79΄ Σαβανέ), Νικολάου, Γεωργιάδης (84΄ Χ.Κυριάκου), Μπλάνκο (67΄ Σάσι), Μαύρου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαγκλίτσα (2η), Γκόμες, Σακέτι (4η)/Πίτι, Λαφράνς (2η), Αιρόσα (2η)

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Βασίλης Δημητρίου (Μ.Καλογήρου, Όμ. Τζιωρτζής).