Γαλλία: Ισόπαλη η Μονακό

Ισόπαλο με σκορ 1-1 το παιχνίδι της Σεντ Ετιέν με την Μονακό, ενώ η Λιόν συνέτριψε 4-1 την Καέν και μπήκε στη διεκδίκηση της 3ης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η Σεντ Ετιέν προηγήθηκε στο 57ο λεπτό με τον Μουσταφά Σαλ, για να έρθει ο Βάγκνερ Λοβ, να σημειώσει το πρώτο του τέρμα με τη φανέλα της Μονακό και να δώσει στην ομάδα του Πριγκιπάτου, που ανέβηκε στους 46 πόντους και έχει μια διαφορά έξι πόντων να υπερασπιστεί στο κυνήγι της 2ης θέσης, από τους «στεφανουά».

Νωρίτερα η Λιόν καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος απέναντι στην Καέν με 4-1 και μπήκε για τα καλά στη διεκδίκηση του τρίτου εισιτηρίου για το Τσάμπιονς Λιγκ με την 3η συνεχόμενη νίκη στο Πρωτάθλημα.

Δύο γρήγορα γκολ από τον Ουμτιτί στο 8’ και τον Λακαζέτ στο 16’. Το 3-0 διαμόρφωσε ο Κορνέτ στο τέλος του ημιχρόνου. Η Καέν μείωσε στο 58’ με τον Ντελόρ, για να γράψει το τελικό 4-1 στο 83’ ο Τολισό.