Ερμής: Βαθμός σωτηρίας

Την μπουκιά από το στόμα στο τελευταίο λεπτό του αγώνα (2-2) πήρε ο Ερμής από την ΑΕΛ, σ’ ένα παιγνίδι που η ανατροπή είχε πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι «φτεροπόδαροι» πήραν νωρίς (7′ Ιμπραϊμι) κεφάλι στο σκορ, ωστόσο η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο και πριν τη λήξη του ημιχρόνου κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή και να πάει στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ της (26’ Μπεμπέ, 45’ +1’ Σαμπού).

Στην επανάληψη το παιγνίδι κυλούσε όπως θα ήθελε η ΑΕΛ, αφού ο Ερμής δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη εστία, ωστόσο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα οι γηπεδούχοι με τον Παουλίνιο βρήκαν τη λύση για να πάρουν τον ένα βαθμό της ισοπαλίας που τους κρατά στην πρώτη εξάδα.

Στην ΑΕΛ μετά τη λήξη του αγώνα εξέφρασαν πολλά παράπονα κυρίως για τη διαιτησία του κ. Μασιά και ιδιαίτερα στο φάουλ που σφύριξε από το οποίο προήλθε το τέρμα της ισοφάρισης. Στην συγκεκριμένη φάση δεν υπήρξε καμία περίπτωση φάουλ και δικαιολογημένα υπάρχουν τα παράπονα.

Με την νίκη του ο Ερμής διατήρησε την διαφορά των δύο βαθμών από την ΑΕΛ και την θέση του στην πρώτη εξάδα και πλέον επαφίεται αποκλειστικά από τον ίδιο να την κρατήσει.