Ισπανία: Έβαλε σε μπελάδες τη Λεβάντε η Σοσιεδάδ

Οι Βάσκοι κατάφεραν να επικρατήσουν σχετικά εύκολα με 3-0, να κάνουν σημαντικό βήμα παραμονής και παράλληλα να βάλουν τους αντιπάλους σε ακόμα μεγαλύτερους… μπελάδες.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να έχουν αποκτήσει ήδη από την ανάπαυλα ένα σκορ ασφαλείας (2-0).

Ο Τσάβι Πριέτο ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 10’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αποχωρώντας τρία λεπτά αργότερα ως τραυματίας. Λίγο πριν την ανάπαυλα και πιο συγκεκριμένα στο 38’ ο Χουάνμι διπλασίασε το τέρματα της Σοσιεδάδ, δίνοντας στην ομάδα του ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης.

Οι Βάσκοι εξακολουθούσαν να έχουν τα ηνία της αναμέτρησης και στο δεύτερο μέρος. Κάπως έτσι ο Κανάλες στο 55΄έκανε τρία τα τέρματα των γηπεδούχων και κάπου εκεί η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν χωρίς επιτυχία στα εναπομείναντα λεπτά να πετύχουν το γκολ της τιμής, ωστόσο παρά τις σημαντικές ευκαιρίες που είχαν έπεφταν συνεχώς πάνω στον εξαιρετικό Τζερόνιμο Ρούλι.

Με αυτό τον τρόπο η Σοσιεδάδ έφτασε τους 29 βαθμούς και αύξησε την διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη στους 11 βαθμούς. Από την άλλη η Λεβάντε εξακολουθεί να είναι αντιμέτωπη με το φάσμα του… υποβιβασμού, καθώς η απόστασή της στην επικίνδυνη ζώνη παρέμεινε στους μόλις δύο πόντους.