Ιταλία: Από την Γένοβα έρχεται η Ρόμα!

Έδειξε χαρακτήρα η Ρόμα και πέρασε από το «Λουίτζι Φεράρις» επικρατώντας 1-0 κόντρα στην Τζένοα.

Οι «τζιαλορόσι» στάθηκαν τυχεροί στο 36ο λεπτό όταν το σουτ του Μπρούνο Πέρες κόντραρε στον Ίτσο και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι πιέστηκαν στο φινάλε, όμως και με την είσοδο του Κώστα Μανωλά (ήρθε απ’ τον πάγκο στο 85’ επειδή ήταν ανέτοιμος για 90λεπτο) «κλείδωσαν» τη νίκη. Έτσι, παρέμειναν μόνοι στην 2η θέση και μείωσαν στον πόντο την διαφορά από την πρωτοπόρο Γιουβέντους (έχει δύο ματς λιγότερα), που αντιμετωπίζει το βράδυ εντός την Μπολόνια.

Παραλίγο να την… πατήσει η Λάτσιο. Η ομάδα του Ιντζάγκι πέταξε πολλές ευκαιρίες στο «Ολίμπικο» όμως χάρη στο τέρμα του Ιμόμπιλε στην εκπνοή (90’) κατάφερε να πάρει τη νίκη 1-0 απέναντι στην Κροτόνε.

Νέο πάρτι για την Αταλάντα, που έκανε πλάκα στην Κιέβο επικρατώντας 4-1 μέσα στην Βερόνα. Έτσι ανέβηκε στην 5η θέση με 35 βαθμούς. Στο 0-0 κόλλησαν Σασουόλο και Τορίνο.