Ιταλία : Ένας…Τζίτζι σταμάτησε τη Νάπολι

Την… πάτησε στο «Σαν Σίρο» η Νάπολι. Οι παρτενοπέι κόλλησαν στο 0-0 στο ντέρμπι με τη Μίλαν και είδαν τις ελπίδες τους για τίτλο να μειώνονται σημαντικά.

Τόσο ο Γκατούζο, όσο και ο Σάρι πήγαιναν αρκετά συντηρητικά και το ματς δεν είχε πολλές φάσεις. Το παιχνίδι «άνοιξε» στο δεύτερο ημίχρονο, αφού και οι δύο ομάδες έψαξαν τη νίκη. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι ροσονέρι στρίμωξαν με στημένες φάσεις τους φιλοξενούμενους, που όμως δεν έπαθαν ζημιά. Η Νάπολι είχε τεράστια ευκαιρία να κλέψει το ματς στις καθυστερήσεις, όμως ο Ντοναρούμα με τεράστια απόκρουση στο 90+1’ έβγαλε το κοντινό πλασέ του Μίλικ.

Έτσι, η Νάπολι έφτασε τους 78, όμως απέχει τρεις βαθμούς από την κορυφή και την Γιουβέντους, που υποδέχεται την Σαμπντόρια. Στους 53 έφτασε η Μίλαν, η οποία παρέμεινε στην 6η θέση.