Ιταλία: Τα βάζει, αλλά μπάζει η Νάπολι

Την ευκαιρία στη Ρόμα να αγκαλιάσει την 2η θέση που χαρίζει απευθείας εισιτήριο για το Ch. League έδωσε η Νάπολι. Οι παρτενοπέι πλήρωσαν τα λάθη στην άμυνά τους και η ηρωική Σασουόλο πήρε βαθμό 2-2.

Φρένο στη Νάπολι από την Σασουόλο. Οι «παρτενοπέι» τα έκαναν μαντάρα στο Ρέτζο Εμίλια και κινδύνεψαν ακόμη και με ήττα 2-2.

Μετά από ένα μοιρασμένο και σε γενικές γραμμές κακό πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Σάρι κατάφερε να βρει δίχτυα. Ο Μέρτενς άνοιξε το σκορ από κοντινή απόσταση και έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους, που ήταν αρκετά καλύτεροι. Οι χαρά τους δεν κράτησε για πολύ αφού στο 59’ ο Μπεράρντι απάντησε.

Η Νάπολι ρίσκαρε αφού ήθελε μόνο τη νίκη, είχε δοκάρι με τον Μέρτενς και γενικά το παιχνίδι έγινε ροντέο. Η Σασουόλο κατάφερε να εκμεταλλευτεί ακόμη ένα λάθος στην άμυνα των «παρτενοπέι» και τούμπαρε το παιχνίδι στο 80’ ύστερα από φάση διαρκείας. Η Νάπολι επέστρεψε άμεσα με τον Μίλικ να κάνει το 2-2 στο 84’, όμως δεν πρόλαβε να πάρει τη νίκη παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε τα τελευταία λεπτά.

Έτσι, η Νάπολι, που έφτασε τους 71 βαθμούς, είναι στο -1 από την Ρόμα, η οποία την Δευτέρα θα ανοίξει ακόμη περισσότερο την διαφορά της αν περάσει από την έδρα της τελευταίας Πεσκάρα.