NBA: Η καρδιά των πρωταθλητών χτυπά δυνατά!(vid)

Όπως ακριβώς και στην Ανατολή, οι τελικοί της Δύσης θα κριθούν σε έβδομο ματς. Οι Γουόριορς επικράτησαν 115-86 των Ρόκετς στο Όκλαντ και έφεραν στο 3-3 τη σειρά, που οδηγείται πλέον σε… τελικό στο Χιούστον τα ξημερώματα της Τρίτης (4:00).

Κι όμως, το +29 δεν λέει όλη την αλήθεια. Οι Ρόκετς προηγήθηκαν με +17 (22-39) στην πρώτη περίοδο και είχαν το διψήφιο προβάδισμα μέχρι και το ημίχρονο (51-61). Οι πρωταθλητές, ωστόσο, ποτέ δεν παραδόθηκαν και με ένα εντυπωσιακό 64-25 στο δεύτερο ημίχρονο πήραν τη νίκη. Μάλιστα στο τέταρτο δωδεκάλεπτο πάτησαν τους αντιπάλους τους με επί μέρους 31-9!

Ο Κλέι Τόμπσον έκανε το καλύτερο παιχνίδι του στους τελικούς με 35 πόντους και 9/14 τρίποντα, ο Στεφ Κάρι πρόσθεσε 29 με 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ αλλά και 3 τάπες (!), ενώ ο Κέβιν Ντουράντ είχε 23 πόντους, έστω και με 6/17 σουτ. Πληθωρικός και πάλι ο Ντρέιμοντ Γκριν με 4 πόντους, 10 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα και 5 τάπες, ενώ δεν αγωνίστηκε πάλι ο Αντρέ Ιγκουοντάλα.

H απουσία του Κρις Πολ αποδείχτηκε δυσβάσταχτη για τους Ρόκετς. Ο Τζέιμς Χάρντεν είχε μεν 32 πόντους, 9 ασίστ και 7 ριμπάουντ, αλλά σούταρε άσχημα (10/24) και έκανε 9 λάθη. Σταθερά καλός ο Έρικ Γκόρντον με 19 πόντους.

Δωδεκάλεπτα: 22-39, 51-61, 84-77, 115-86.