Νίκη στο τέλος

Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Ομόνοια η οποία έκαμψε την αντίσταση της Καρμιώτισσας, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε στο 84’ ο Ματ Ντάρμπισαιρ. Η Ομόνοια είχε την καθολική υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο όμως δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες σε γκολ.

Το ξεκίνημα των «πρασίνων» στο παιχνίδι ήταν εκρηκτικό. Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 2ο λεπτό. O Ντάρμπισάιαρ προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Ντραγκόγεβιτς όμως το πλασέ του έφυγε πάνω από τα δοκάρια.
Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κλέιτον να απολέσει μια τεράστια ευκαιρία. Ο Βραζιλιάνος σούταρε μέσα από την περιοχή με εξουδετερωμένο τον Ντραγκόγεβιτς όμως δεν βρήκε στόχο.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν όμως δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 14ο λεπτό με μια άστοχη εκτέλεση φάουλ του Ταραλίδη. Στο 20’ ο Μαργκάσα προσπάθησε να νικήσει τον Ντραγκόγεβιτς με τον ίδιο τρόπο όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας μπλόκαρε σταθερά τη μπάλα.

Η Ομόνοια ανέβασε ξανά στροφές μετά το 25’ και έψαξε το γκολ. Στο 28’ ο Κλέιτον πλάσαρε από του πέναλτι όμως δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία. Δυο λεπτά αργότερα η Ομόνοια «άγγιξε» το γκολ με το Βραζιλιάνο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με φάση για τους γηπεδούχους. Ο Μπόλιανετς έφυγε μόνος του απέναντι στον Κρέσιτς όμως δεν πρόλαβε να πλασάρει, με τον Όρσουλιτς να πέφτει με αυτοθυσία στα πόδια του και απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 84’ η Ομόνοια κατάφερε να σκοράρει με κοντινή προβολή του Ντάρμπισαιρ. Ο Σέρινταν έπιασε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, ο Ντραγκόγεβιτς απόκρουσε ασταθώς και ο Άγγλος πήρε το «ριμπάουντ» και πέτυχε γκολ, χαρίζοντας μια πολύ σημαντική νίκη στην ομάδα του.

Καρμιώτισα: Ντραγκόγεβιτς, Σάλιακας, Γουϊλερ, Λοκόμπε, Ταραλίδης, Αρότσα, Αντάμοβιτς, Αλκηβιάδης (46’ Όρντος), Σταύρου (89’ Πάντος), Μονογιάν (74’ Μανογιάν), Μπόλιανετς.
Ομόνοια: Κρέσιτς, Παναγιώτου, Καρλίτος (80’ Ρουσιάς), Βύντρα, Όρσουλιτς, Κατελάρης, Μαργκάσα, Κλέιτον, Χριστοφή (46’ Σέρινταν), Κύπρου (57’ Φλορέσκου), Ντάρμπισάιαρ.
Κίτρινες κάρτες: Αρότσα (6η) – Παναγιώτου, Ρουσιάς.