«Πράσινο» το ντέρμπι και η κορυφή

Μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι κορυφής με 3-1 σετ ήταν η Papa Johns Ομόνοια ανεβαίνοντας έτσι στην κορυφή της βαθμολογίας με 20 βαθμούς, ενώ η Pokka ΑΕ Καραβά υποχώρησε στη δεύτερη θέση μένοντας στους 19.

Πολύ δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες με συνεχές εναλλαγές στο προβάδισμα. Η Ομόνοια είχε ελαφρά υπεροχή στα κρίσιμα σημεία του σετ (8-6, 16-15, 21-20) συντηρώντας συνεχώς μια μικρή διαφορά στο σκορ. Κατάφερε έτσι να επικρατήσει με 25-23 ύστερα από μια δυνατή αναμέτρηση στο πρώτο σετ.

Διαφορετική εικόνα είχαμε στο δεύτερο σετ όπου η ΑΕ Καραβά ανέβασε στροφές και έλεγχε πλήρως με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο η εναλλαγή του σκορ ήταν συνεχής, η Ομόνοια όμως με ένα ξέσπασμα στην πιο κρίσιμη καμπή του σετ ξέφυγε 21-18. Κέρδισε το σετ με 25-21 και πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 2-1.

Στο τέταρτο σετ η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά με την ΑΕΚ να βρίσκεται πάντα κοντά στο σκορ. Ομως το σετ άρχισε να γέρνει προς την Ομόνοια όταν πέρασε μπροστά 16-13 και από εκεί και πέρα μεγάλωνε τη διαφορά φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-18 παίρνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη με 3-1 σετ και σκαρφάλωσε για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα στην κορυφή του πίνακα.

Ο Παφιακός ύστερα από πολύ καλή εμφάνιση νίκησε καθαρά την Αναγέννηση Δερύνειας μέσα στο γήπεδό της με 3-0 σετ. Η Αναγέννηση Δερύνειας πάλεψε όσο μπορούσε ιδιαίτερα στα δύο πρώτα σετ όπου ο Παφιακός έδειξε να αντέχει στην πίεση και βγήκε νικητής. Η ομάδα της Πάφου είναι στην τρίτη θέση με 18 βαθμούς και απειλεί τους πρωτοπόρους.

Η Νέα Σαλαμίνα σημείωσε σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί του ΑΠΟΕΛ ύστερα από μια δυνατή αναμέτρηση και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Τέλος, η Ανόρθωσις στο γήπεδό της νίκησε εύκολα την Ε.Ν.Παραλιμνίου με 3-0 και συνεχίζει να ελπίζει σε διάκριση αλλά παραμένει όμως στην τέταρτη θέση.