Πρωτιά η Ουρουγουάη, θύμισε Γερμανία η Σαουδική Αραβία

Στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου στο Μουντιάλ, η ομάδα της Ουρουγουάης νίκησε με 3-0 την οικοδέσποινα Ρωσία. Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Σουάρες στο 10’ με εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή και το 2-0 έγινε στο 23’ με αυτογκόλ του Σέριτσεφ στην κόντρα που έβαλε στο μακρινό σουτ του Λαξάλτ. Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 90’ με την προβολή του Καβάνι.

190317

Χάρη στο γκολ του Σαλέμ Αλ Νταουσαρί στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, η Σαουδική Αραβία αποχαιρέτησε με νίκη γοήτρου το Μουντιάλ της Ρωσίας, καθώς επικράτησε στο Βόλγκογκραντ 2-1 της Αιγύπτου και πήρε την τρίτη θέση του 1ου ομίλου. Οι Αφρικανοί προηγήθηκαν στο 22΄ με τον Σαλάχ, για να ισοφαρίσει στο 6′ λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Αλ Φαράζ με πέναλτι.