Μπάσκετ γυναικών: Τροπαιούχος ο Κεραυνός

Την κατάκτηση του 11ου Κυπέλλου ΟΠΑΠ Γυναικών στην ιστορία του πανηγυρίζει ο Κεραυνός, ο οποίος επικράτησε της ΑΕΛ στον τελικό που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Κυριακής (17/2) στην CBF Arena με 55-51. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τον Κεραυνό να είναι βελτιωμένος στο δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να προηγηθεί μέχρι και με 18 πόντους διαφορά. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΛ ήταν ανεβασμένη, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 51-51, ενάμιση λεπτό πριν το τέλος. Ωστόσο οι καλαθοσφαιρίστριες του Κεραυνού ήταν συγκεντρωμένες στο τέλος πήραν την νίκη με 55-51. Κορυφαία καλαθοσφαιρίστρια του αγώνα αναδείχθηκε η Σοφία Θεολόγου με 15 πόντους (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που παρακολουθήσαμε στα πρώτα στάδια του αγώνα. Στο 6’ το σκορ ήταν στο 8-8, ενώ με το τέλος της περιόδου η ΑΕΛ ήταν μπροστά με 13-11. Στην β’ περίοδο ο Κεραυνός ξεκίνησε με δέκα σερί πόντους, φθάνοντας στο 17’ να προηγείται με 23-13. Στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου το συγκρότημα του Χρίστου Στυλιανίδη ήταν μπροστά στο σκορ με 28-17. Ισορροπημένα ήταν και τα πρώτα στάδια της γ’ περιόδου, με το σκορ να πηγαίνει στο 32-20, στο 24’. Στην συνέχεια ο Κεραυνός ήταν βελτιωμένος, καταφέρνοντας μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου να προηγηθεί με 42-26.

Η ΑΕΛ μπήκε ανεβασμένη στο τέταρτο δεκάλεπτο και σημείωσε μέχρι το 32’ οκτώ πόντους (από ένα τρίποντο οι Στυλαινίδη-Μαυρουδή, δύο πόντους η Άλβες) μειώνοντας σε 42-34. Έπειτα η Ρουσσάκη με πέντε πόντους έφερε την διαφορά στους δεκατρείς (47-34), ενώ μέχρι το 35’ το σκορ ήταν στο 51-39, με την ΑΕΛ στην συνέχεια να σημειώνει δώδεκα σερί πόντους (πέντε η Παπαδούρη, τρίποντο η Μαυρουδή, από δύο Όρλοβιτς-Αντωνίου ισοφαρίζοντας σε 51-51, στο 38:30. Πριν το τέλος του αγώνα η Θεολόγου με τέσσερις πόντους έδωσε προβάδισμα στον Κεραυνό με 55-51.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-11, 17-28, 26-42, 51-55

ΑΕΛ (Γιώργος Παλάλας) Άλβες 9, Παπαδούρη 14 (1), Μαυρουδή 6 (2), Αντωνίου 2, Όρλοβιτς 9, Λάρκου, Παναγιώτου 5 (1), Σάββα, Στυλιανίδη 6 (2).

Κεραυνός (Χρίστος Στυλιανίδης)Θεολόγου 15 (1), Ζ. Αθανασίου 2, Κωνσταντίνου 6, Πιτσιλλίδου, Έιβερι 13 (2), Ρουσσάκη 9 (2), Ν. Αθανασίου, Νικολάου, Ζάριτς 4, Κυριάκου, Νικόλα 6, Χατζηχάννα.