ΑΕΛ: Επιστροφή στις νίκες με τεσάρα

Η ΑΕΛ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 της ΕΝΠ ενώ βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 1-0 από το γκολ του Ουντόζι. Μέσα σε 19 λεπτά στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι πέτυχαν τέσσερα τέρματα με τους Τόρες (2), Λαφράνς και Χουράδο και συνεχίζει ακάθεκτη!

Η ΕΝΠ μπήκε  ορεξάτα στο παιχνίδι και… ανέλαβε τα ηνία, δείχνοντας στην ΑΕΛ πως δεν θα κλειστεί πίσω και θα παίξει ποδόσφαιρο. Από την άλλη οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ νωθρά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να… κατοχυρώσουν με γκολ την ανωτερότητα τους οι φιλοξενούμενοι στο 23’ έπειτα από κόρνερ του Ριέρα και την κεφαλιά του Ουντόζι. Μετά από αυτό η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ… ξύπνησε και μπορούσε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους να ισοφαρίσει, ωστόσο το οριζόντιο δοκάρι ήταν… σύμμαχος του Κλέιμαν. Πρώτα ο Αβραάμ με βολίδα στο 45+2’ και στη συνέχεια ο Τόρες με μια σέντρα σουτ… σημάδεψαν το δοκάρι και έτσι η ΕΝΠ πήγε στα αποδυτήρια με το  1-0.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ   έφερε τα κάτω πάνω μέσα σε 19 λεπτά πετυχαίνοντας τέσσερα τέρματα! Το… σύνθημα  έδωσε ο Τόρες αφού με δύο δικά του τέρματα στο 50’ και στο 64’ έδωσε κεφάλι στο σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 67’ ήταν σειρά του Λαφράνς να γράψει το 3-1 με ωραίο πλασέ, ενώ το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 69’ ο Χουράδο με κεφαλιά.

ΑΕΛ (Κέρκεζ): Πρόσεκ, Τεξέιρα, Λαφράνς, Τεσέιρα, Γουίλερ, Καστανιάγα, Σίλβα, Τόρες, Αβραάμ (58′ Μακρής), Ντα Σίλβα ( 72′ Ρομάν), Χουράδο (76′ Μυτίδης)

ΕΝΠ (Πάους): Κλέιμαν, Αμπαρτζουνιά, Αγγελή, Κυριάκου, Ολίβα, Μαϊσουράτζε, Ενόχ (52′ Πίττας), Ζάρατε ( 75′ Ρόου), Ουντόζι, Ριέρα, Ρασμούσεν ( 75′ Κοσμάς)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: – / Ενόχ, Ολίβα, Ουντόζι