Αγγλία: 6/6 για την Λίβερπουλ

Μόνη πρώτη πέρασε για ακόμη μία φορά έστω και προσωρινά η Λίβερπουλ, που επικράτησε πολύ εύκολα της Σαουθάμπτον με σκορ 3-0 στο «Άνφιλντ» για να κάνει το 6/6 και να γιορτάσει με ωραίο τρόπο παρέα με τον κόσμο της την μεσοβδόμαδη νίκη επί της Παρί Σεν Ζερμέν για το Champions League. Μετά την ήττα της στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση από την Λιόν, η Μάντσεστερ Σίτι βρήκε αντίδραση στην έδρα της Κάρντιφ (5-0) την ώρα που η συμπολίτισσα Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδινε μάχη με την άλλη νεοφώτιστη από τις τρεις, την περσινή πρωταθλήτρια της Τσάμπιονσιπ, Γουλβς, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Ευχάριστο απόγευμα στο Μέρσεϊσαϊντ για την κόκκινη πλευρά της περιοχής, με την Λίβερπουλ να κάνει τόσα όσα χρειάζονταν στο πρώτο ημίχρονο για να πάρει προβάδισμα ασφαλείας απέναντι σε μια Σαουθάμπτον που δεν μπόρεσε επ’ ουδενί να απειλήσει και να κρατήσει ενδιαφέρων τον αγώνα. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό όταν ο Τσερντάν Σακίρι έγινε κάτοχος της μπάλας, για να πανηγυρίσει όταν αυτή κατέληξε στο βάθος της εστίας αλλάζοντας πορεία στον Χουντ που χρεώθηκε το αυτογκόλ. Στην συνέχεια οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ διατήρησαν καλό αλλά όχι και τόσο γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, θέλοντας να μην επιβαρύνουν εαυτόν με τα μαζεμένα παιχνίδια και πριν από αυτά που έρχονται με την Τσέλσι για Λιγκ Καπ και Πρέμιερ Λιγκ.

Την κατάσταση έκανε πολύ πιο απλή ο Ζόελ Μάτιπ, που νίκησε την αντίπαλη άμυνα στον αέρα για να πετύχει το 2-0 στο 21’, για να έρθει ο Μοχάμεντ Σαλάχ και να διαμορφώσει το όπως αποδείχθηκε τελικό σκορ 3-0. Έψαξε πολύ το γκολ ο Αιγύπτιος που δεν το έβρισκε με τίποτα για ακόμη μία φορά, με ένα tap in σε φάουλ του Σακίρι που χτύπησε στο δοκάρι να είναι αρκετό για να τον βάλει στον πίνακα των σκόρερς. Ωραία στιγμή στο «Άνφιλντ» με τον Σαλάχ να μην πανηγυρίζει ιδιαιτέρως, να λέει στους συμπαίκτες του πως δεν ξέρει άμα σκόραρε ο ίδιος και σύσσωμο το γήπεδο να τον αποθεώνει… μόνο και μόνο που υπάρχει.

Αρκετά γεμάτο το δεύτερο μέρος κυρίως από πλευράς «κόκκινων», αλλά δεν άλλαξε κάτι σημαντικά, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παρατήσει τον αγώνα και την Λίβερπουλ σιγά-σιγά να μαζεύεται. Στο φινάλε ήρθε ακόμη ένα γκολ από τον Σαλάχ, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στην Ουαλία, η Μάντσεστερ Σίτι έψαξε λύσεις μετά το στραπάτσο από την Λιόν στο εντός έδρας φετινό της ντεμπούτο στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ, και τις βρήκε πολύ εύκολα κόντρα στους νεοφώτιστους. Με μια αναμενόμενη ενδεκάδα από τον Πεπ Γκουαρδιόλα που επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας του (σ.σ ήταν τιμωρημένος στο ευρωπαϊκό), η πρωταθλήτρια Αγγλίας δεν άφησε περιθώρια σε αυτή του Νιλ Γουόρνοκ, με ένα εκρηκτικό από άποψη σκοραρίσματος 12λεπτο να τελειώνει το ματς με συνοπτικές διαδικασίες. Σέρχιο Αγουέρο, Μπερνάρντο Σίλβα και Ιλκάι Γκιουντογκάν σκόραραν κατά σειρά, για να περάσουν την σκυτάλη στον Ρίγιαντ Μάχρεζ που βρέθηκε προ κενής εστίας στο 67’ για να πετύχει το παρθενικό του γκολ με την Σίτι και νίκησε τον Έθεριτζ για ακόμη μία φορά ένα λεπτό πριν το φινάλε για το τελικό 5-0.

Με νεοφώτιστη (και συγκεκριμένα την περσινή πρωταθλήτρια της Τσάμπιονσιπ) έπαιζε και η άλλη ομάδα του Μάντσεστερ, η Γιουνάιτεντ, που τα βρήκε πολύ σκούρα με τους “λύκους” και υποχρεώθηκε σε ακόμη μία απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα.

Ματς με πολύ ρυθμό στην αρχή, με τους φιλοξενούμενους να δημιουργούν αρκετούς κινδύνους για τον Νταβίδ Ντε Χέα, που χρειάστηκε να επέμβει για να μην δεχθεί τέρμα. Υπό το βλέμμα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον, που πήγε στο «Ολντ Τράφορντ» μετά την αρκετά πρόσφατη περιπέτεια της υγείας του, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν έγιναν πολύ καλύτεροι επιθετικά στην συνέχεια, αν και είχαν για παρακαταθήκη από το 18’ και μετά το πρώτο γκολ του Φρεντ στην Πρέμιερ Λιγκ. Φανταστική δημιουργία του Πογκμπά στην φάση, που έκανε no look κοντρόλ-πάσα στον Βραζιλιάνο, με την μπάλα να έρχεται από αέρος πάνω του και εκείνον να την κολλάει στο χορτάρι. Πάντως στα αμυντικά τους καθήκοντα σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου από ένα σημείο και μετά οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά δυνατοί.

Οι παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο έχουν χαρακτήρα και αυτό φρόντισαν να δείξουν με την αρχή του δευτέρου μέρους, όταν κατέθεσαν στο γήπεδο τα διαπιστευτήρια και για το ποδοσφαιρικό τους ταλέντο, με τον Μουτίνιο να βγάζει όλη του την κλάση με πολύ ωραίο σουτ και να νικάει τον Ντε Χέα έπειτα από πολύ όμορφη ανάπτυξη της ομάδας του. Οι δύο προπονητές έκαναν αλλαγές στην συνέχεια, όμως καμιά τους δεν μπόρεσε να αποδειχθεί καθοριστική στα δύο 3/3 του γηπέδου, με την Γουλβς να αφήνει πλέον τις προσπάθειές της για κάτι παραπάνω και να γυρνάει πίσω στα τελευταία λεπτά για να κρατήσει τον υπερπολύτιμο βαθμό.

Στα άλλα παιχνίδια της ημέρας η Λέστερ εμπνεύστηκε από τους Κελέτσι Ιενάτσο και Τζέιμι Βάρντι, και γύρισε το εις βάρος της 1-0 απέναντι στην Χάντερσφιλντ με τον κόσμο στο «King Power» να πανηγυρίζει από το πρώτο ημίχρονο την ισοφάριση (19’) του Νιγηριανού και στην συνέχεια να φωνάζει ακόμη περισσότερο για την απευθείας εκτέλεση του φανταστικού Τζέιμς Μάντισον (66’). Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Βάρντι, που μετά την ασίστ στο πρώτο γκολ προσέθεσε κι αυτός το όνομά του στην λίστα. Κάκιστη εμφάνιση για την Μπόρνμουθ και ήττα με σκορ 4-0 από την Μπέρνλι, στο 0-0 με τη Νιούκαστλ έμεινε εντός έδρας η Κρίσταλ Πάλας που έχασε πολύ καλή ευκαιρία στο τέλος του αγώνα για να πετύχει το… μισό γκολ που έψαχναν αμφότερες οι πλευρές.

Κρίσταλ Πάλας – Νιούκαστλ 0-0

Το πρόγραμμα της ημέρας κλείνει με το παιχνίδι της Τότεναμ στην έδρα της Μπράιτον (19:30).