Αγγλία: Αγχωτική νίκη για Αρσεναλ

Η Άρσεναλ πήρε αγχωτική και πολύ δύσκολη νίκη με σκορ 3-2 στην έδρα της Κάρντιφ, βγάζοντας στην επιφάνεια τεράστια αμυντικά προβλήματα, αλλά και την αποτελεσματικότητα παικτών όπως οι Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ. Ξανά στο πουθενά ο Εζίλ. Είχε να σκοράρει 415 αγωνιστικά λεπτά σε επίπεδο πρωταθλήματος η ομάδα του Γουόρνοκ και το έκανε δις!

Μέχρι και το ματς με την Άρσεναλ, η Κάρντιφ δεν είχε καν σκοράρει στο φετινό πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ, έχοντας όμως πάρει δύο βαθμούς από τις ισοπαλίες με τις Νιούκαστλ και Χάντερσφιλντ. Κόντρα στους ασόβαρους «κανονιέρηδες», η ομάδα του Γουόρνοκ βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα και κατάφερε να παραμείνει ζωντανή σ’ ένα ματς που από τη θεωρία μέχρι την πράξη, απέδειξε πως είχε τεράστια απόκλιση… Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν με τη δυνατή κεφαλιά του Μουστάφι στο 11ο λεπτό και ισοφαρίστηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με το δυνατό δεξί σουτ του Καμαράσα. Ακόμα και ο Τσεχ ήταν ασταθής για την ομάδα του Ουνάι Έμερι, που δυσκολευόταν ν’ αντιμετωπίσει τον τρόπο με τον οποίο έβγαινε με ταχύτητα από την άμυνά της για να επιτεθεί η Κάρντιφ. Πίεζαν πολύ ψηλά οι «bluebirds», ισορροπούσαν σε αυτό το αλλοπρόσαλλο παιχνίδι και ό,τι άφηνε η Άρσεναλ να πάρουν, το διεκδικούσαν. Δοκάρι είχε ο Λακαζέτ στο 34’…

Το γκολ για την Κάρντιφ ναι μεν επιτεύχθηκε σε εξαιρετικό σημείο, αλλά παράλληλα ίσως… στέρησε τη φόρα από την ομάδα λόγω της ανάπαυλας. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν τον ενθουσιασμό τους από την τροπή που είχε πάρει το παιχνίδι, ξεκίνησαν καλά στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά η Άρσεναλ ανέβασε στροφές και τους περιόρισε. Αποτέλεσμα αυτού, το πανέμορφο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ στο 62′ με δεξί σουτ εκτός περιοχής, από ασίστ του Λακαζέτ. Ξανά, όμως, οι Ουαλοί είχαν απάντηση και ξανά εξέθεσαν την άμυνα των «κανονιέρηδων». Από εκτέλεση φάουλ με γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι και μια πρώτη κεφαλιά, η μπάλα επανήλθε στο σημείο του πέναλτι όπου πήδηξε ολομόναχος ο Γουόρντ για να στείλει τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για τη νέα ισοφάριση, 2-2! Ήταν τέτοιο το παιχνίδι που έκρυβε και μια μεγάλη αντίστροφη ροή σε σχέση με ό,τι είχε προηγηθεί… Η Κάρντιφ έφτασε πολύ κοντά στο γκολ της ανατροπής με τον Ριντ εξ επαφής να κάνει κάκιστο σουτ στο 79′, για να γίνει το τελικό 3-2 υπέρ της Άρσεναλ δυο λεπτά αργότερα με «κεραυνό» του Λακαζέτ από πολύ κλειστή γωνία, σε ένα από τα πιο όμορφα γκολ της σεζόν μέχρι στιγμής!

Κάρντιφ: Έθεριτζ, Μανγκά, Μόρισον, Μπαμπά, Μπένετ, Καμαράσα (89′ Μαντίν), Άρτερ, Ραλς, Χόιλετ, Ριντ, Γουόρντ (84′ Ζοχορέ)

Άρσεναλ: Τσεχ, Μπεγερίν, Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Μονρεάλ, Γκεντουζί (70′ Τορέιρα), Τζάκα, Εζίλ (84′ Γουέλμπεκ), Ράμσεϊ, Ομπαμεγιάνγκ (89′ Μκιταριάν), Λακαζέτ