Αγγλία: Δεν την βρίσκει, ακόμα, τη νίκη

Παραμένει χωρίς νίκη ο Φρανκ Λάμπαρντ στον πάγκο της Τσέλσι, που αν και προηγήθηκε έμεινε στο 1-1 απέναντι στη Λέστερ και στο τέλος μπορούσε και να χάσει. Μάουντ και Ντιντί τα γκολ.

Η Τσέλσι μπήκε με ορμή στο γήπεδο και επιβλήθηκε της Λέστερ σε βαθμό που το 1-0 που κέρδιζε να μοιάζει φτωχό μετά το εικοσάλεπτο . Το γκολ ήρθε στο 7’ από λάθος του Ντιντί που εκμεταλλεύτηκε ο Μάουντ για το πρώτο του γκολ στην πρέμιερ στα 20 χρόνια του.

Όμως σταδιακά η απόδοση των παικτών του Λάμπαρντ έπεφτε, λόγω και των 120’ που προηγήθηκαν στο σούπερ καπ Ευρώπης, με τις «Αλεπούδες» να κερδίζουν μέτρα και να επιβάλλονται. Φάσεις στο πρώτο μέρος δεν έφτιαξαν, αλλά στην επανάληψη το έργο ήταν αλλιώς με τον Ντιντί να παίρνει το αίμα του πίσω στο 67’ με κεφαλιά μετά το κόρνερ του Μάντισον.

Λίγα λεπτά μετά ο δημιουργός πήγε να γίνει σκόρερ όταν από κοντά αστόχησε, όπως έγινε και σε άλλες δυο περιπτώσεις στις προσπάθειες των Βάρντι και Τίλεμανς. Το ματς έγινε ροντέο και υπήρχαν εκατέρωθεν σημαντικές προϋποθέσεις για να πάρουν τη νίκη αλλά δεν κατάφεραν να βρουν ένα γκολ.