Αγγλία: Έκανε το 4×4… φρενάροντας!

Η Λίβερπουλ εξαφανίστηκε από το γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τη Λέστερ στο «King Power Stadium», αλλά είχε ήδη φροντίσει να κάνει τη δουλειά της… Με το υπέρ της 2-1, η ομάδα του Κλοπ έφτασε στο 4×4 στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος για πρώτη φορά από τη σεζόν 1990-1991 επί Νταλγκλίς στον πάγκο (είχε πάρει τα εφτά πρώτα ματς τότε), αν και περισσότερο… πάτησε φρένο παρά έτρεξε. Μεγάλο λάθος ο Άλισον στο γκολ των «αλεπούδων», 80 ασίστ μαζί με τον Μπέκαμ ο Μίλνερ.

Με αποτελεσματικότητα στην έναρξη και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου στο King Power Stadium, η Λίβερπουλ έβαλε θεμέλια νίκης και διατήρησης του απόλυτου στο ξεκίνημα της φετινής Πρέμιερ Λιγκ. Με τον Μανέ στο 10′ να σουτάρει δυνατά εντός περιοχής από γύρισμα του Ρόμπερτσον και κεφαλιά του Φιρμίνο στο 45′ από κόρνερ του Μίλνερ (80η ασίστ στην Πρέμιερ, όσες και ο Μπέκαμ), οι «κόκκινοι» είχαν τη νίκη στο τσεπάκι, σε ένα ματς που ήταν πολύ καλύτεροι από τις «αλεπούδες». Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο κλίμα του ματς μετά το 20λεπτο, προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να φτιάξουν το παιχνίδι τους βάσει της τακτικής που έπρεπε ν’ ακολουθήσουν, αλλά και πάλι ήταν μάταιο. Ο Γκρέι στο 23′ έχασε καλή ευκαιρία με το μονοκόματο σουτ μπροστά από τον Γκόμες, με τον Άλισον ν’ απομακρύνει, ενώ σε γενικότερη εικόνα το σύνολο του Κλοπ είχε το πάνω χέρι δίχως αμφισβήτηση στο σκορ και το γρασίδι…

Η Λέστερ αποφάσισε να εμφανιστεί στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους και φρόντισε ώστε να τρομάξει αρκετά τη Λίβερπουλ. Κερδίζοντας περισσότερες μπάλες, δίνοντας ερεθίσματα στον κόσμο να ξεσηκωθεί και με τον Μάντισον να ηγείται των επιθέσεων, οι γηπεδούχοι απείλησαν τα καρέ του Άλισον. Μάλιστα, αν δεν ήταν ο Γκόμες να πέσει στο σουτ του Άγγλου χαφ που ξεχωρίζει για την ομάδα του Πιέλ, θα είχε αλλάξει το σκορ από το 52ο λεπτό. Ό,τι δεν συνέβη σ’ εκείνη την πολύ καλή στιγμή για τη Λέστερ, έγινε δέκα λεπτά αργότερα. Ο Φαν Ντάικ γύρισε άσχημα στον Άλισον, αυτός έκανε τεράστια γκάφα αφού προσπάθησε με προσποίηση να διώξει τον Ιεανάτσο, ο τελευταίος όμως έκλεψε και πάσαρε στον Γκεζάλ που μείωσε εύκολα σε 1-2. Με τις «αλεπούδες» να έχουν πλέον και τον ενθουσιασμό, ο Κλοπ έβαλε Σακίρι και Κεϊτά για να διορθωθούν τα πράγματα σε επίθεση και κέντρο, κάπως συμμαζεύτηκε η κατάσταση της Λίβερπουλ, κόπηκε ο ρυθμός της Λέστερ και έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τέλος!

Λέστερ: Σμάιχελ, Ρικάρντο, Μόργκαν, Μαγκουάιρ, Τσίλγουελ, Ολμπράιτον (61′ Ιεανάτσο), Μεντί, Εντιντί, Γκεζάλ, Μάντισον (83′ Αμαρτέι), Γκρέι (76′ Οκαζάκι)

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ Άρνολντ (89′ Μάτιπ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ, Χέντερσον (71′ Κεϊτά), Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ (71′ Σακίρι), Φιρμίνο

Πηγή:  england365.gr