Αγγλία: Εκτελεστής Αγουέρο

Πολύ σημαντική νίκη για την Μάντσεστερ Σίτι μιας και επικράτησε της Άρσεναλ με 3-1, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος σκόραρε το 10ο του χατ-τρικ στο Αγγλικό Πρωτάθλημα. Η μέτρια σήμερα Άρσεναλ είχε ισοφαρίσει με τον Κοσιελνί. Πλέον με αυτή τη νίκη η Σίτι επιστρέφει στην 2η θέση, στο -2 από την Λίβερπουλ που αγωνίζεται αύριο το βράδυ, εκτός έδρας με την Γουέστ Χαμ. Από την άλλη οι «κανονιέρηδες», έπεσαν στην 6η θέση, παραμένωντας όμως στο -3 από την 4η Τσέλσι.

Με πολύ γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με την γηπεδούχο Σίτι να ανοίγει το σκορ με «γκολ από τα αποδυτήρια»! Ο Ιβόμπι έκανε το λάθος, ο Λαπόρτ έκλεψε και έβγαλε την σέντρα προς το μέρος του Αγουέρο ο οποίος μόλις στα 46 δευτερόλεπτα έκανε με κεφαλιά το 1-0. Παρόλο που η Σίτι προσπάθησε για ένα γρήγορο 2ο γκολ, η Άρσεναλ ήταν αυτή που έφτασε στο γκολ στην 1η της τελική προσπάθεια. Από το κόρνερ του Τορέιρα ο Μονρεάλ έπιασε την 1η κεφαλιά, με τον Κοσιελνί να παίρνει τη 2η και να κάνει το 1-1 στο 11ο λεπτό. Η Σίτι είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια της χωρίς την μεγάλη στιγμή. Στο 27’ ο Κολάσινατς έκανε την σέντρα-σουτ με την μπάλα να πηγαίνει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 43ο λεπτό η ομάδα του Γκουαρντιόλα έκανε το 2-1 και πάλι με δράστη τον Αγουέρο. Αρχικά ο Γκουντογάν έσκαψε την μπάλα στον Στέρλινγκ, αυτός έκανε την ιδανική πάσα και ο Αργεντινός έδωσε για 2η φορά προβάδισμα στην ομάδα του με κοντινό πλασέ.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε με την Σίτι να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και απείλησε με 2 σουτ των Μπερνάρντο και Ντε Μπρούινε. Στο 53’ ο Βέλγος μέσος είχε νέο σουτ με τον Λένο να αποκρούει. Στο 57’ ο Ντε Μπρούινε απείλησε ξανά, αυτή τη φορά βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Λένο από πλάγια αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Γερμανό τερματοφύλακα. Στο 61ο λεπτό η Σίτι έκανε το 3-1 και πάλι με τον Αγουέρο. Ο Στέρλινγκ έκανε το γύρισμα και με ένα παράξενο τρόπο ο Αγουέρο έκανε το χατ-τρικ, το 10ο του στο Αγγλικό Πρωτάθλημα. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε πολύ και στο 75΄ο Αγουέρο έκανε το σουτ, αλλά ο Λένο έδιωξε. Στο 82’ η Σίτι απείλησε με τον Νταβίντ Σίλβα, ο οποίος έκανε το σουτ, αλλά ο Λένο απέκρουσε γι άλλη μια φορά στο παιχνίδι και έτσι το 3-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Μαν. Σίτι: Έντερσον, Γόλκερ, Λαπόρτ, Οταμέντι, Γκουντογάν, Φερναντίνιο, Μπερνάρντο, Σίλβα, Ντε Μπρούινε (Μαχρέζ 87′), Στέρλινγκ, Αγουέρο (Ζεσούς 80′)

Άρσεναλ: Λένο, Λιχστάινερ, Κοσιελνί, Μουστάφι (Μαυροπάνος 79′), Κολάσινατς (Σουάρεζ 66′), Μονρεάλ, Γκεντουζί, Τορέιρα, Ιβόμπι (Ράμσεϊ 66′), Λακαζέτ, Ομπαμεγιάνγκ

Σκόρερς: Αγουέρο (3) / Κοσιελνί

Κίτρινες Κάρτες: Γκουντογάν / Τορέιρα