Αγγλία: Επέμεινε και έφτασε στο βαθμό η Φούλαμ

Ισόπαλη με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του «Κρέιβεν Κότατζ» ανάμεσα στις Φούλαμ και Γουότφορντ για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πρέμιερ Λιγκ. Αντρέ Γκρέι (2’) και Αλεξάνταρ Μίτροβιτς τα γκολ της συνάντηση

Αυτό ήταν το 500ο παιχνίδι της Φούλαμ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ ενώ με το σημερινό αποτέλεσμα η Γουότφορντ σταμάτησε ένα αρνητικό σερί που την ήθελε να φεύγει ηττημένη στα τελευταία 8 εκτός έδρας παιχνίδια της στο Λονδίνο για το αγγλικό πρωτάθλημα.

Τα απανωτά λάθη των γηπεδούχων επέτρεψαν στον Χιούζ να κλέψει την μπάλα και εκμεταλλευόμενος τις κόντρες να βγάλει τετ-α-τετ τον Γκρέι, ο οποίος ευστόχησε με δεξί πλασέ για το 1-0 στο 87ο δευτερόλεπτο της συνάντησης.

Η άμυνα της Φούλαμ άργησε περίπου μισή ώρα να μπει στο ματς και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους παίκτες του Γκράθια να φτάσουν αρκετές φορές κοντά σε ένα δεύτερο γκολ. Αρχικά με την κεφαλιά του Καμπασέλε (14’) που σταμάτησε στην πλάτη του Σεσενιόν πριν καταλήξει στα δίχτυα και στη συνέχεια με απίστευτο λάθος του Μόουσον που επέτρεψε στον Γκρέι να «πυποβολήσει» από κοντινή απόσταση. Η προσπάθειά του σταμάτησε στο σώμα του Μπετινέλι!

Η μοναδική φάση για το συγκρότημα του Γιοκάνοβιτς ήρθε στο 12ο λεπτό ύστερα από κάθετη μεταβίβαση του Σίρλε, η οποία έφερε τον Βιέτο σε πλεονεκτική θέση για γκολ αλλά το τελείωμά του εξουδετερώθηκε από τον Φόστερ ενώ η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους καταγράφηκε στο 45’, όταν το σουτ που επιχείρησε ο Περέιρα από πλάγια θέση μέσα στην περιοχή πέρασε ελάχιστα μακριά από το αριστερό δοκάρι των «cottagers».

Στο δεύτερο μέρος η Φούλαμ παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένη και κυνήγησε το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά με την άστοχη κεφαλιά του Μίτροβιτς στο 49ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν δέκα λεπτά αργότερα με το σουτ του Γκρέι που σταμάτησε στα χέρια του Μπετινέλι αλλά στο 78ο λεπτό είχε έρθει πλέον η ώρα της ισοφάρισης!

Ο Βιέτο ξεμαρκαρίστηκε από πλάγια θέση, σέντραρε χαμηλά στη μικρή περιοχή και ο Μίτροβιτς που βρισκόταν εκεί ξεσήκωσε το «Κρέιβεν Κότατζ» αλλάζοντας πορεία στην μπάλα με το δεξί του πόδι για το τελικό 1-1! Στο 89ο λεπτό ο Σέρβος επιθετικός λίγο έλειψε να γυρίσει… τούμπα το ματς αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι.

Φούλαμ: Μπετινέλι, Φοσού-Μενσά, Τσέιμπερς, Μόουσον (46’ Οντόι), Σεσενιόν, ΜακΝτόναλντ (46’ Αγίτε), Σερί, Γιόχανσεν (64’ Ζάμπο), Βιέτο, Σίρλε, Μίτροβιτς

Γουότφορντ: Φόστερ, Γιάνματ, Κάθκαρτ, Καμπεσέλ, Χολέμπας, Ντουκουρέ, Καπού, Χιουζ (70’ Κίκο), Περέιρα (90’ Σεμά), Γκρέι (80’ Σαξές), Ντίνεϊ

Σκόρερς

2’ Γκρέι, 78’ Μίτροβιτς