Αγγλία: Επέστρεψε στην τετράδα η Τσέλσι

Έκανε το χρέος της και επέστρεψε ξανά στην τετράδα η Τσέλσι!

Η καλοδουλεμένη ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην Γουότφορντ, την οποία και κέρδισε άνετα με σκορ 3-0 και πήρε ξανά την 4η θέση στην βαθμολογία που οδηγεί στο Champions League της επόμενης περιόδου από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Μετά από ένα άκαρπο πρώτο 25λεπτο στο οποίο η Τσέλσι κυκλοφορούσε εξαιρετικά την μπάλα, η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ κατάφερε να επιβεβαιώσει την ανωτερότητά της σκοράροντας με τον Ζιρού για το 1-0 στο 28ο λεπτό. Και ένα τέταρτο αργότερα ήρθε ο Γουίλιαν από την άσπρη βούλα να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και να κλειδώσει ουσιαστικά το τρίποντο για τους Λονδρέζους.

Το δεύτερο μέρος ήταν τυπική διαδικασία, οι φιλοξενούμενοι απλώς προσπαθούσαν να κρατήσουν το σκορ σε χαμηλά επίπεδα και έπαιζαν αμυντικά. Η Τσέλσι συνέχιζε τον χαβά της και να πιέζει, ήθελε να αυξήσει τα τέρματά της και να βελτιώσει τον συντελεστή της. Τελικά, το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει ένα τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Μπάρκλεϊ για το 3-0.