Αγγλία: Επιμένει για Ευρώπη

Η Γουλβς επέστρεψε στις νίκες με το 3-0 επί της Έβερτον στο «Μολινό» και συνεχίζει να διεκδικεί μια ευρωπαϊκή θέση από τη βαθμολογία της Πρέμιερ Λιγκ. Εκπληκτικός ο Ποντένσε, ταλαιπώρησε τους αμυντικούς των «ζαχαρωτών», κέρδισε πέναλτι και είχε τεράστια ευκαιρία με τον Πίκφορντ να σταματάει τη μπάλα λίγα εκατοστά προτού περάσει την τελική γραμμή.

Οι «λύκοι» του Νούνο Σάντο πάτησαν την Έβερτον και έδειξαν από την πρώτη στιγμή πως αυτό το ματς δεν θα είχε κανένα άλλο αποτέλεσμα πέρα από τη δική τους νίκη και την επιστροφή τους στα θετικά αποτελέσματα μετά από δυο διαδοχικές ήττες.

Ο Ποντένσε πήρε φανέλα βασικού από τον προπονητή του και ήταν εκπληκτικός, κάνοντας πράγματα και θαύματα στην άμυνα του συλλόγου του Μέρσεϊσαϊντ. Ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους από τον Ντιν για το 1-0, ενώ, οι κινήσεις του, οι ντρίμπλες του και ο τρόπος που επικοινωνούσε με τους συμπαίκτες του στο γήπεδο σίγουρα θα έκανε χαρούμενο τον Νούνο Σάντο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Ντεντόνκερ με ωραία κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 στο 48ο λεπτό, με τον Τζόρνταν Πίκφορντ να προσπαθεί να σώσει ό,τι σώζεται, ακόμα κι όταν κάνει λάθος. Στο 61′, ο Άγγλος πορτιέρε έχασε τη μπάλα από τον έλεγχό του έπειτα από χαμηλό σουτ του Ποντένσε όμως πρόλαβε και την μπλόκαρε προτού περάσει την τελική γραμμή.

Κι αφού ο Ντιν δεν κατάφερε με διαγώνιο σουτ να μειώσει και να ξαναβάλει την Έβερτον στο ματς, στο 74′ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα. Ο Νέβες από πλάγια δεξιά πέταξε τη μπάλα διαγώνια στον κενό χώρο για τον Ζότα, αυτός κατέβασε με το στήθος, σούταρε δυνατά με το αριστερό και έγραψε το τελικό 3-0 για τη Γουλβς! Ο Αντάμα Τραορέ στο 86ο λεπτό σε κενή εστία κατάφερε να πετύχει το οριζόντιο δοκάρι και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για το τέταρτο γκολ.

Τραυματίες αποχώρησαν από το ματς οι Νέτο και Μίνα για τις δύο ομάδες…

Γουλβς: Ρουί Πατρίσιο, Μπολί, Κόουντι, Σάις, Ντόχερτι, Ντεντόνκερ, Νέβες, Κάστρο, Νέτο (56′ Ζότα), Χιμένες (78′ Μουτίνιο), Ποντένσε (71′ Τραορέ)

Έβερτον: Πίκφορντ, Κιν, Μίνα (31′ Κόλεμαν), Ντιν, Γουόλκοτ (56′ Μπερνάρντ), Ντέιβις, Σίγκουρντσον, Γκόρντον (56′ Ιγουόμπι), Μπέινς (46′ Μπρέιθγουεϊτ), Ριτσάρλισον (63′ Κεν), Κάλβερτ – Λιούιν