Αγγλία: Η Λίβερπουλ πήρε το ντέρμπι με απίστευτο τρόπο

Εκεί που όλα έδειχναν πως Λίβερπουλ και Έβερτον θα έμεναν στις υποσχέσεις, ήρθε ο Ντιβόκ Οριγκί για να σκοράρει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+5’) κερδίζοντας 1-0 το ντέρμπι του Μέρσεϊσαϊντ για τους «κόκκινους». Ρεσιτάλ χαμένων ευκαιριών, κυρίως από τους γηπεδούχους, για να φτάσουμε στο φινάλε και την… εισβολή του Γιούργκεν Κλοπ στον αγωνιστικό χώρο!

Ο αγώνας ξεκίνησε με σημάδια πως θα έχει πολλές ευκαιρίες μέχρι να ολοκληρωθεί, με την Έβερτον να είναι αυτή που δημιούργησε πρώτη αξιόλογο κίνδυνο για την αντίπαλη εστία. Η ένταση δεν έλειψε στιγμή από το παιχνίδι αλλά μετά το εκρηκτικό ξεκίνημα οι ομάδες «κάθισαν» κάπως, μέχρι να αρχίσει το ρεσιτάλ των χαμένων τελικών.

Τρομερό ξέσπασμα από Κλοπ στο γκολ του Οριγκί στο 96′ του ντέρμπι! (vid)
Λίγο μετά το δεκάλεπτο ο Μανέ έδειξε τι θα ακολουθούσε σπαταλώντας σπουδαία στιγμή για να ανοίξει το σκορ, μέχρι να πάρουν σειρά οι απειλές από πλευράς Έβερτον, με τον Άλισον να κάνει τρομερή επέμβαση για να αρνηθεί σίγουρο γκολ στον Αντρέ Γκόμες που είχε πατήσει περιοχή. Στο άλλο μισό ο Πίκφορντ έπαιζε σε ρόλο λίμπερο, βγαίνοντας για να καθαρίσει φάσεις και όντας σταθερός όποτε χρειαζόταν, όπως σε σουτ του Σακίρι που σταμάτησε με τα πόδια λίγο πριν το ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν πολύ διαφορετικό από το πρώτο, με την Λίβερπουλ να έχει την υπεροχή στις κινήσεις αλλά να εξακολουθεί να δυσκολεύεται πολύ στην τελική προσπάθεια. Το πράγμα φώναζε πολύ πως το πλάνο ήθελε βελτιώσεις, με τον Μανέ να συνεχίζει να κάνει κακές επιλογές και να παίρνει δικαιωματικά τον τίτλο του χειρότερου του αγώνα. Ο Κλοπ ωστόσο εστίασε αλλού και πέρασε στο χορτάρι τους Κεϊτά και Στάριτζ με μικρή χρονική διαφορά, αντί των Σακίρι και Σαλάχ, για να αποσύρει έξι λεπτά πριν το φινάλε και τον Ρομπέρτο Φιρμίνο ώστε να παίξει τα ρέστα του με τον Οριγκί.

Κι από την κόλαση τον έστειλε στον παράδεισο -και εντός των τεσσάρων γραμμών για να πανηγυρίσει- ο Βέλγος, αφού μετά από μια χαμένη ευκαιρία επέστρεψε στο 95’ για να νικήσει τον εν προκειμένω κακό Πίκφορντ που έβαλε την μπάλα ξανά στο ματς και να διαμορφώσει το τελικό 1-0.

Το 1-0 του Οριγκί: