Αγγλία: Η Σίτι… επέστρεψε!

Δίχως να εντυπωσιάσει με την απόδοσή της, αλλά μόνο με τα γκολ της, η πρωταθλήτρια επικράτησε 2-1 της Νιούκασλ στο «Etihad» και βρήκε τον δρόμο προς τη νίκη μετά το 1-1 της περασμένης εβδομάδας στην έδρα της Γουλβς, με τον Γουόκερ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ. Έτσι έφτασε τους 10 βαθμούς και διατηρήθηκε -2 από την κορυφή και τις Λίβερπουλ-Τσέλσι.

Ο Στέρλιγνκ με… αέρινη κίνηση με πανέμορφο τελείωμα άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό, για να έρθει η απάντηση του Γιεντλίν στο 30’ έπειτα από πάρα πολύ ωραία κυκλοφορία της μπάλας. Ο δεξιός μπακ των «πολιτών» έδιωξε το άγχος από τους γηπεδούχους με… οβίδα εκτός περιοχής στο 52ο λεπτό. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι του Ράφα Μπενίτεθ, έμειναν με έναν μόλις βαθμό έπειτα από τέσσερις αναμετρήσεις.