Η Σίτι πήρε μεγάλο διπλό με 1-0 στην έδρα της Λέστερ και ανεξάρτητα με το τι θα γίνει με την ενδεχόμενη τιμωρία της, έχει κλειδώσει κατά ένα μεγάλο μέρος, τη 2η θέση.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Ιεανάτσο πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 8’ ο Τίλεμανς έβγαλε κάθετα στον Βάρντι που έφυγε όμορφα στην πλάτη του Φερναντίνιο κι έκανε το πλασέ αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Έντερσον.

Στο 9’ ο Σμάιχελ έσωσε μετά από σουτ του Μαχρέζ, ενώ στο 17’ οι Ντε Μπρόινε, Αγουέρο και Γκιντογκάν άλλαξαν όμορφα, ο Γερμανός από κοντά πλάσαρε αλλά είδε τον Σμάιχελ να διώχνει με τα πόδια.

Στο 24’ το σουτ του Ντε Μπρόινε πέρασε λίγο έξω, ενώ στο 37’ ο Έντερσον έπεσε και απομάκρυνε εντυπωσιακά το φάουλ του Μάντισον και στο 45+1’ ο Αγουέρο σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

Στο 53ο λεπτό ο Σμάιχελ έσωσε μετά από σουτ του Ντε Μπρόινε ενώ στο 61’ η Σίτι κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Πράε αλλά ο Πράε απέκρουσε την εκτέλεση του Αγουέρο. Μάλιστα στο 63’ ο Σμάιχελ νίκησε ξανά τον Αγουέρο σε μοναδικό τετ α τετ, ενώ στο 70’ το σουτ του Βάρντι από αριστερά, έξυσε το δοκάρι της Σίτι.

Και τελικά στο 80’ ο Μαχρέζ πέρασε πανέμορφα για τον Ζέσους που από κοντά πλάσαρε για το 0-1. Στο 87ο λεπτό το σουτ του Μαχρέζ πέρασε λίγο έξω.

ΛΕΣΤΕΡ: Σμάιχελ, Σογιουντσού, Περέιρα, Έβανς, Φουχς (90+2′ Αγιόθε Πέρεθ), Πράε (84’ Τζέιμς), Τίλεμανς, Τσίλγουελ, Μάντισον, Ιεανάτσο (46’ Μπαρνς), Βάρντι

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Μεντί, Φερναντίνιο, Λαπόρτ (58’ Οταμέντι), Ρόδρι, Ντε Μπρόινε, Γκιντογκάν, Μαχρέζ, Μπερνάρντο Σίλβα, Αγουέρο (77’ Ζέσους).

ΜΠΕΡΝΛΙ-ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ3-0

Μια ακόμη επιτυχημένη σεζόν για την Μπέρνλι, που κέρδισε με 3-0 την Μπόρνμουθ και σιγά σιγά κοιτάζει προς Ευρώπη μεριά.

Στο 2ο μόλις λεπτό, ο Σμιθ έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Κάλουμ Γουίλσον δεν μπόρεσε να βρει καλά την μπάλα μέσα από την περιοχή ενώ στο 3’ ο Πόουπ πραγματοποίησε φοβερή επέμβαση σε σουτ του Κάλουμ Γουίλσον.

Στο 10’ ήταν η σειρά του Χάρι Γουίλσον να αναγκάσει τον Πόουπ σε μεγάλη επέμβαση ενώ στο 12’ ο Ράμσντεϊλ σταμάτησε δύσκολα το σουτ του Βίντρα και στο 22’ ο Κινγκ βρήκε δίχτυα για την Μπόρνμουθ αλλά το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 24’ ο Πόουπ απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Χάρι Γουίλσον και στο 31’ η Μπέρνλι απείλησε με τον Βίντρα και πάλι. Στο ο Πόουπ κατέβασε ξανά ρολά μετά από κεφαλιά του Στέισι και στο επόμενο λεπτό ο Ράμσντεϊλ είπε όχι και σε σουτ του Βίντρα.

Η Μπέρνλι μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 53ο λεπτό ο Χάρι Γουίλσον έφυγε στην κόντρα από αριστερά, άδειασε έναν αντίπαλο και με δεξί πλασέ από κοντά έκανε το 1-0.

Μάλιστα στο 60ο λεπτό η Μπέρνλι κέρδισε πέναλτι και ο Ροντρίγκες από την άσπρη βούλα έκανε το 2-0. Στο 71’ ο Ράμσντεϊλ σταμάτησε το όμορφο σουτ του Ροντρίγκες, ενώ στο 76’ ο Βίντρα αστόχησε σχεδόν σε κενό τέρμα.

Στο 81ο λεπτό ο ΜακΝέιλ με φοβερό μακρινό σουτ, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ράμσντεϊλ αλλά στο 87’ ο ίδιος έκανε το 3-0 με νέο όμορφο σουτ.

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Ταρκόβσκι, Μι, Τέιλορ, Μπάρντσλεϊ, Γουέστγουντ, Χέντρικ, Κορκ,, ΜακΝέιλ (90+12′ Μπράουνχιλ), Ροντρίγκες, Βίντρα (82’ Λένον)

ΜΠΟΡΝΜΟΥΘ: Ράμσντεϊλ, Φράνσις, Σ.Κουκ, Σμιθ, Στέισι, Χ.Γουίλσον (74’ Σολάνκε), Μπίλινγκ, Σέρμαν, Κινγκ (70’ Στάνισλας), Κ.Γουίλσον, Γκόσλινγκ (70’ Φρέιζερ)

ΚΡΙΣΤΑΛ ΠΑΛΑΣ-ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: 1-0

Στις νίκες μετά από δύο μήνες επέστρεψε η Κρίσταλ Πάλας που κέρδισε τη Νιούκαστλ με 1-0 χάρη σε απίθανη εκτέλεση φάουλ του Φαν Άανχολτ.

Στο 7’ ο Αλμιρόν έσωσε με προβολή προ του Ζαχά και από το κόρνερ ο Κέιχιλ πήρες την κεφαλιά αλλά ο Ντουμπράβκα του είπε όχι εντυπωσιακά. Στο 16’ ο Ντουμπράβκα έσωσε και πάλι μετά από κεφαλιά του Σκοτ Νταν ενώ στο 18’ ήταν η σειρά του Γκουαΐτα να σταματήσει το σουτ του Ζοέλιντον.

Στο 22ο λεπτό, ο Μπεντεκέ έχασε απίθανη ευκαιρία από κοντά και στο 42’ ο Γουόρντ πρόλαβε σωτήρια τον Αλμιρόν πριν ανοίξει για τον Ζοέλιντον. Ωστόσο στο 44ο λεπτό ο Φαν Άανχολτ με απίθανη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0.

Στο 47’ ο Αγιού αστόχησε από ιδανικό σημείο ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Κέιχιλ έξυσε το δοκάρι του Ντουμπράβκα και στο 67’ το μακρινό σουτ του Σερ κόντραρε στον ΜακΆρθουρ και ανάγκασε τον Γκουαΐτα σε δύσκολη επέμβαση.

Στο 71’ ο Ντουμπράβκα είπε όχι σε σουτ του Αγιού ενώ στο 90′ αποβλήθηκε ο Λατσάρο.

ΠΑΛΑΣ: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Νταν, Κέιχιλ, Φαν Άανχολτ, Κουγιατέ (86’ Ρίντεβαλντ), Αγιού, ΜακΚάρθι, ΜακΆρθουρ, Μπεντεκέ (86’ Τοσούν), Ζαχά.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Ντουμπράβκα, Λατσάρο, Λάσελς, Φερνάντες, Σερ, Ρόουζ (71’ Ρίτσι), Μπεντελάμπ, Αλμιρόν (71’ Αλμιρόν). Σ.Λόνγκσταφ, Σεν Μαξιμέν, Ζοέλιντον

ΣΕΦΙΛΝΤ Γ.-ΜΠΡΑΪΤΟΝ: 1-1

Ισοπαλία 1-1 απέσπασε η Μπράιτον στην έδρα της Σέφιλντ και πήρε ένα σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Σαρπ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 9’ και η κεφαλιά του Μπεργκ είχες την ίδια τύχη. Τελικά στο 26ο λεπτό ο Φλεκ σέντραρε από δεξιά, ο Μπερν πήρε την κεφαλιά και ο Στίβενς με τρομερό σουτ από αριστερά έκανε το 1-0. Ωστόσο στο 30’ ο Μούι έκανε το γέμισμα, ο Ντανκ πήρε την πρώτη κεφαλιά στα αριστερά και ο Μοπέι με νέα κεφαλιά εξ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 55’ και στο 60’ τα σουτ των Ο’Κόνελ και Φλεκ πέρασαν λίγο έξω, ενώ στο 82’ ο ΜακΜπέρνι έχασε απίθανη ευκαιρία και στο 88’ ο Ράιαν νίκησε τον Μπάλντοκ σε μοναδικό τετ α τετ.

ΣΕΦΙΛΝΤ: Χέντερσον, Μπάλντοκ, Μπάσαμ, Ίγκαν, Ο’Κόνελ, Στίβενς (46’ Όσμπορν), Φλεκ, Νόργουντ, Μπεργκ (81’ Λούντστραμ), ΜακΜπέρνι, Σαρπ (74’ ΜακΓκόλντρικ)

ΜΠΡΑΪΤΟΝ: Ράιαν, Σκελότο, Ντάφι, Ντανκ, Γουέμπστερ, Μπερν, Μπισουμά, Μούι, Πρέπερ, Μοπέι (90+2’ Μπερνάρντο), Μάρεϊ (75’ Κόνολι)