Αγγλία: Καταιγιστική η Λίβερπουλ

Τεράστια νίκη για τη Λίβερπουλ, μιας και επικράτησε στο ντέρμπι ενάντια στην Άρσεναλ με 5-1 και μάλιστα με ανατροπή. Η Άρσεναλ πήρε το προβάδισμα με τον Μάιτλαντ Νάιλς, ωστόσο δύο γκολ του Φιρμίνο σε 90 δευτερόλεπτα έφεραν τα πάνω-κάτω. Σαλάχ και Μανέ σημείωσαν τα άλλα γκολ και έτσι η Λίβερπουλ έφτασε τις 17 νίκες στο πρωτάθλημα, όντας η μόνη αήττητη. Τραγική και ανισόρροπη σήμερα η Άρσεναλ, έχασε με κατεβασμένα τα χέρια.

Όπως αναμενόταν και πριν το ντέρμπι η Λίβερπουλ ξεκίνησε πιο επιθετικά πιέζοντας την Άρσεναλ ενώ είχε και την κατοχή της μπάλας. Παρ’ όλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν στο 11ο λεπτό με τον νεαρό Μάιτλαντ Νάιλς να πλασάρει εύστοχα τον Άλισον μετά την ωραία σέντρα του Ιβόμπι. Αυτό όμως δεν λειτούργησε με το μέρος των «Gunners» μιας και μόλις 3 λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 14ο λεπτό ο Φιρμίνο εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Λιχστάινερ και έκανε το 1-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Φιρμίνο έκανε και το 2-1, μόλις 90 δευτερόλεπτα μετά, μετά από εξαιρετικό σλάλομ, το οποίο ξεκίνησε και πάλι από λάθος της Άρσεναλ, αυτή τη φορά στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα του Κλοπ είχε ως στόχο να τελειώσει το παιχνίδι από το 1ο ημίχρονο και ο Μανέ ήταν ο τελικός αποδέκτης της ασίστ του Σαλάχ και έγραψε το 3-1 στο 32ο λεπτό. Διαστάσεις θριάμβου έδωσαν οι γηπεδούχοι στο 1ο ημίχρονο μιας και ο Σαλάχ, αφού αρχικά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Σωκράτη, δεν είχε κανένα πρόβλημα να νικήσει τον Λένο από τα 11 βήματα και να κάνει το 4-1 στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους.

Στο 2ο ημίχρονο η Λίβερπουλ μπήκε στο γήπεδο για να διατηρήσει ή ακόμη και να αυξήσει το υπέρ της σκορ, ενώ από την άλλη η Άρσεναλ να δοκιμάσει την τύχη της για κάτι καλύτερο. Η πρώτη καλή στιγμή του 2ου ημιχρόνου ήταν για τη Λίβερπουλ με το σουτ του Φαμπίνιο και την απόκρουση του Λένο, μετά την εξαιρετική πάσα-τακουνάκι του Σαλάχ. Στο 65ο λεπτό όμως ο Κολάσινατς ανέτρεψε τον Λόβρεν μέσα στην περιοχή και ο Φιρμίνο ήταν έυστοχος από τα 11 βήματα βάζοντας έτσι το 1ο του χατ-τρικ στην Premier League, ενώ είναι και ο 3ος Βραζιλιάνος που το κάνει μετά του Ρομπίνιο και Αφόνσο Άλβες. Στη συνέχεια η Άρσεναλ είχε μια καλή στιγμή με το τακουνάκι του Μάιτλαντ Νάιλς αλλά μάζεψε ο Άλισον, όπως έκανε και ο Λένο στο μακρινό σουτ του Σακίρι. Τα τελευταία λεπτά ήταν απλά διαδικαστικά με την Λίβερπουλ να παίρνει μια τεράστια νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ (Michael Oliver): Πιθανώς λανθασμένα υπέδειξε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Κολάσινατς στον Λόβρεν, ενώ λανθασμένα δεν έδωσε στο τέλος πέναλτι στην κλωτσιά του Κλάιν στον Λακαζέτ.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον (Κλάιν 83′), Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Βαϊνάλντουμ (Λαλλάνα 77′), Φαμπίνιο, Σακίρι, Μανέ (Χέντερσον 61′), Σαλάχ, Φιρμίνο

Άρσεναλ (Έμερι): Λένο, Λιχστάινερ, Σωκράτης, Μουστάφι (Κοσιελνί 46′), Κολάσινατς (Γκεντουζί 80′), Τσάκα, Τορέιρα, Ράμσεϊ, Μάϊτλαντ-Νάιλς, Ιβόμπι, Ομπαμεγιάνγκ (Λακαζέτ 71′)

Σκόρερς: Φιρμίνο (3), Μανέ, Σαλάχ / Μάιτλαντ-Νάιλς

Κίτρινες Κάρτες: Ρόμπερτσον / Τσάκα