Αγγλία: Μόνη τέταρτη η Τσέλσι με τα πρώτα γκολ του Ιγκουαΐν

Η Τσέλσι συνέτριψε με 5-0 τη Χάντερσφιλντ με τον Γκονσάλο Ιγκουαΐν να πετυχαίνει τα δύο πρώτα του γκολ με τους “μπλε”. Σημαντική νίκη (2-0) για Κρίσταλ Πάλας με εκτέλεση πέναλτι του Λούκα Μιλιβόγιεβιτς στην προσπάθεια για παραμονή στην Premier League.

Μεσοβδόμαδα συνετρίβη εκτός έδρας (4-0) από την Μπόρνμουθ. Το Σάββατο (2/2) ήταν η σειρά της Τσέλσι να συντρίψει αντίπαλό της. Ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν πέτυχε τα δύο πρώτα του γκολ με τη φανέλα των “μπλε” (δύο γκολ από τον Εντέν Αζάρ και το πέμπτο και τελευταίο από τον Νταβίντ Λουίζ), έγινε ο πρώτος παίκτης της ομάδας που σκοράρει στο ντεμπούτο του μετά τον Μάριο Στάνιτς το 2000 και οι Λονδρέζοι πανηγύρισαν τη νίκη (5-0) επί της ουραγού της Premier League, Χάντερσφιλντ.

Η Τσέλσι είναι μόνη πλέον στην τέταρτη θέση της πρώτης κατηγορίας του αγγλικού πρωταθλήματος και περιμένει να δει τι θα κάνει η Άρσεναλ, η οποία την Κυριακή (3/2, 18:30) δοκιμάζεται από τη Μάντσεστερ Σίτι στο “Έτιχαντ”.

Σπουδαία νίκη για την Κρίσταλ Πάλας (2-0) εντός έδρας με τη Φούλαμ. Ο Σέρβος πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Λούκα Μιλιβόγιεβιτς, άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι στο 25ο λεπτό κι ο Σλουπ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Σαουθάμπτον κρατούσε στα χέρια της σπουδαία νίκη στο Μπέρνλι – άνοιξε το σκορ με τον Ρέντμοντ στο 55′ – αλλά ο Μπαρνς με εκτέλεση πέναλτι στο τέταρτο λεπτό του επιπρόσθετου χρόνου του δευτέρου ημιχρόνου έδωσε σπουδαίο βαθμό στους γηπεδούχους, στην προσπάθεια των δύο ομάδων ν’ αποφύγουν τον υποβιβασμό.

Μπράιτον και Γουότφορντ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, μοιραία αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ (0-0). Η Γουλβς έφυγε με τη νίκη (1-3) από το Λίβερπουλ, επικρατώντας 3-1 της Έβερτον χάρη στα γκολ των Ρούμπεν Νέβες, Ραούλ Χιμένες και Ντεντόνκερ.

Σάββατο 2 Φεβρουαρίου

Τότεναμ – Νιούκαστλ 1-0 (83′ Σον)

Κρίσταλ Πάλας – Φούλαμ 2-0 (25′ πεν. Μιλιβόγιεβιτς, 87′ Σλουπ)

Μπέρνλι – Σαουθάμπτον 1-1 (90+4′ Μπαρνς / 55′ Ρέντμοντ)

Μπράιτον – Γουότφορντ 0-0

Τσέλσι – Χάντερσφιλντ 5-0 (16′, 69′ Ιγκουαΐν, 45+1′, 66′ Αζάρ, 86′ Νταβίντ Λουίζ)

Έβερτον – Γουλβς 1-3 (27′ Αντρέ Γκόμες / 7′ Ρούμπεν Νέβες, 45′ Ραούλ Χιμένες, 66′ Ντεντόνκερ)

Κάρντιφ – Μπόνρμουθ (19:30)