Αγγλία: Νέα ήττα για Γιουνάιτεντ(vid)

Με σκορ 2-0 επικράτησε η Γουότφορντ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Βίκαρεϊτζ Ρόουντ» για την 18η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Ντε Χέα, το λάθος του οποίου επέτρεψε στον Σαρ να ανοίξει το σκορ στο 50’. Ο Ντίνι με πέναλτι το 2-0 στο 53ο λεπτό.

Με τη σημερινή της ήττα η Γιουνάιτεντ βρίσκεται πλέον στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 25 βαθμών. Οι «σφήκες» από την άλλη μπορεί να παραμένουν στην τελευταία θέση (20η) αλλά ισοβαθμούν πλέον με τη Νόριτς στους 12 βαθμούς.

Στα αξιοσημείωτα της συνάντησης, η παρουσίαση του Ζοάο Πέδρο ο οποίος αποκτήθηκε από τη Φλουμινένσε αλλά και η επανεμφάνιση του Πολ Πογκμπά μετά από σχεδόν τρεις μήνες. Ο Γάλλος μέσος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού στον αστράγαλο και πέρασε στο ματς ως αλλαγή, αντικαθιστώντας τον Λίνγκαρντ στο 64ο λεπτό.
Το ματς

Οι γηπεδούχοι έφεραν από την αρχή το παιχνίδι στα μέτρα τους και δεν επέτρεψαν στους παίκτες του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ σημειώσουν σουτ προς τον στόχο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία των «κόκκινων διαβόλων» πριν από την ανάπαυλα ήταν η φάση του 34ου λεπτού. Μια αδράνεια της άμυνας των «hornets» επέστρεψε στον Άντονι Μαρσιάλ να βρει με έξοχη κάθετη μπαλιά τον Λίνγκαρντ. Ο Άγγλος επιθετικός προσπάθησε ωστόσο να «κρεμάσει» τον Φόστερ, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο δεύτερο μέρος ένα λάθος του Ντε Χέα έμελλε να αλλάξει την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Χιούζ ανέλαβε την εκτέλεση ενός φάουλ μακριά από την μεγάλη περιοχή. Ο Ντουκουρέ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Σαρ σούταρε αδύναμα προς την εστία αλλά ο Ισπανός πορτιέρο δεν κατάφερε να μπλοκάρει και είδε την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 1-0.
Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το πέναλτι στο οποίο υπέπεσε ο Μπισάκα δύο λεπτά αργότερα ανατρέποντας τον Σαρ. Ο Ντίνι ανέλαβε την εκτέλεση και σημάδεψε το κέντρο της εστίας για το 2-0 στο 53’!

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν από εκείνο το χρονικό σημείο και έπειτα να βρουν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στο ματς αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις τέσσερις ευκαιρίες που κατέγραψαν μπροστά στα αντίπαλα καρέ.

Η διπλή προσπάθεια του ΜακΤόμινεϊ (58’) κατέληξε άουτ, το πλασέ του Πογκμπά βρήκε τον Φόστερ σε ετοιμότητα (83’), η άτσαλη «λόμπα» του Γκρίνγουντ επίσης δεν βρήκε στόχο ενώ το αριστερό σουτ του Ράσφορντ στο 89’ ανακόπηκε ξανά από τον τερματοφύλακα της Γουότφορντ.

Γουότφορντ (4-2-3-1): Φόστερ- Μαριάπα, Καμπασέλε, Κάθκαρτ, Φεμένια – Χιουζ, Καπού (77′ Περέιρα)- Σαρ (87′ Σαξές), Ντουκουρέ (69’ Τσαλομπά), Ντεουλοφέου – Ντίνεϊ
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (4-2-3-1): Ντε Χέα- Γουάν – Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο- Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ (72’ Μάτα)- Τζέιμς (58’ Γκρίνγουντ), Λίνγκαρντ (64’ Πογκμπά), Ράσφορντ- Μαρσιάλ
Σκόρερ
50’ Σαρ, 53’ Ντίνι (πεν.)