Αγγλία: Νίκη για Γουέστ Χαμ

Για τους παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα do or die κάτι το οποίο έδειξαν να αντιλαμβάνονται από την πρώτη στιγμή. Η Έβερτον ήταν λογικό να ξεκινήσει με περισσότερη ταχύτητα και πίεση στο παιχνίδι της, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν καλά τις καταστάσεις και το όποιο άγχος για να περάσουν αναίμακτα τα πρώτα λεπτά.

Και ήταν τελικά αυτοί που άνοιξαν πρώτοι πληγή στην αντίπαλό τους, με τον Μάρκο Αρναούτοβιτς να συνδυάζεται ιδανικά με τον Αντρίι Γιαρμολένκο και εκείνος να ανοίγει το σκορ στο 11ο λεπτό πετυχαίνοντας το παρθενικό του γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ στο ντεμπούτο του ως βασικός με τη φανέλα της ομάδας του ανατολικού Λονδίνου. Τα «ζαχαρωτά» επιχείρησαν να αντιδράσουν αλλά έδειχναν έξω από τα νερά τους, με την μεγαλύτερη ευκαιρία που είχαν δημιουργήσει νωρίτερα από το κεφάλι του Τσενκ Τοσούν να καταλήγει στα χέρια του Λούκας Φαμπιάνσκι.

Ο Σίλβα αποφάσισε να αλλάξει τα σχέδιά του πριν καν κλείσει το πρώτο μέρος περνώντας τον Μπερνάρντ αντί του Μοργκάν Σναϊντερλέν, με τον δεύτερο να έχει ήδη μία κίτρινη κάρτα και μια κακή εμφάνιση στην πλάτη του απόρροια ίσως του θανάτου του πατέρα του πριν από λίγες ημέρες. Η αλλαγή έφερε και αλλαγή στο σκορ, με τον Γκίλφι Σίγκουρντσον να πηδάει σε σωστό χρόνο για να κάνει το 2-1 στις καθυστερήσεις και φαινομενικά να δώσει νέο ενδιαφέρον στον αγώνα.

Και όντως, οι δύο ομάδες προσέφεραν ένα αρκετά γρήγορο ματς, στο οποίο η Γουέστ Χαμ έδειχνε πως θα κρατούσε άνετα τα κεκτημένα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 60’ το επιβεβαίωσαν, με τον Αρναούτοβιτς να τελειώνει εύκολα μπροστά στην εστία ωραία αντεπίθεση της ομάδας του και να βάζει κι αυτός το όνομά του στην λίστα των σκόρερς, κάτι που πανηγύρισε δεόντως.

Από ‘κει και πέρα οι φιλοξενούμενοι χρειάστηκαν να δώσουν το μάξιμουμ μόνο για λίγο ακόμη, αφού περίπου δέκα λεπτά αργότερα η Έβερτον έδειχνε πως σε λίγο θα σταματούσε και οριστικά κάθε απόπειρα να μειώσει κι άλλο. Έτσι και έγινε, με μοναδική πραγματικά αξιοσημείωτη φάση το δοκάρι του Νιάς έξι λεπτά πριν το τέλος.

Οι συνθέσεις:

Έβερτον: Πίκφορντ, Ζουμά, Χόλγκεϊτ, Κένι, Ντίνι, Σντάιντερλεν (43′ Μπερνάρντ), Γκέιγ, Σίγκουρντσον, Κάλβερτ-Λιούιν, Γουόλκοτ (77′ Λούκμαν), Τοσούν (69′ Νιάς)

Γουέστ Χαμ: Φαμπιάνσκι, Μπαλμπουένα, Ντιόπ, Ζαμπαλέτα, Μαζουακού, Νομπλ (71′ Σάντσες), Ρις, Ομπιάνγκ, Γιαρμολένκο (82′ Σνόντγκρας), Άντερσον, Αρναούτοβιτς (64′ Αντόνιο)