Αγγλία: Ντέρμπι… κρύα σούπα (vid)

Σε ένα πολύ μέτριο παιχνίδι που έγινε στο Old Trafford, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λίβερπουλ έμειναν ισόπαλες στο 0-0. Αυτό που θα θυμόμαστε από το παιχνίδι ήταν τις τέσσερις αναγκαστικές αλλαγές του 1ου ημιχρόνου. Με την ισοπαλία αυτή πλέον η Λίβερπουλ επιστρέφει στην κορυφή, στους 66 βαθμούς, μόλις 1 περισσότερο από την Σίτι. Από την άλλη η Γιουνάιτεντ πέφτει στην 5η θέση, στους 52 βαθμούς και στο -1 από την 4η Άρσεναλ.

Με διάθεση και γρήγορο ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι, με την φιλοξενούμενη σήμερα Λίβερπουλ να έχει περισσότερο την μπάλα στα πόδια της, αλλά να δυσκολεύεται στην τελική πάσα. Το μόνο που θα θυμόμαστε από το 1ο ημίχρονο είναι τις τέσσερις (!) αναγκαστικές αλλαγές, οι τρεις για τους γηπεδούχους. Στο 2ο λεπτό η Λίβερπουλ κέρδισε έμεσο φάουλ με τον Μίλνερ να το εκτελεί, αλλά η μπάλα βρήκε το τείχος. Στο 6’ ο Ράσφορντ επιχείρησε το σουτ, αλλά ο Άλισον δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Στο 15’ ο Μάτιπ κέρδισε φάουλ σε καλή θέση για την Λίβερπουλ, ο Σαλάχ το εκτέλεσε ωστόσο έστειλε την μπάλα ψηλά. Οι αλλαγές ήταν πρωταγωνιστές στην συνέχεια, με επόμενη καλή στιγμή του ντέρμπι να είναι στο 40ο λεπτό, με τον Λουκάκου να βγάζει κάθετη πάσα στον Λίνγκαρντ, αυτός πήγε να περάσει τον Άλισον, ωστόσο τον νίκησε ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας. Στο 42’ η Λίβερπουλ κέρδισε κόρνερ με τον Μάτιπ να πιάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Σάντσεζ έβγαλε την σέντρα, αλλά η κεφαλιά του Λουκάκου δεν ανησύχησε τον καλά τοποθετημένο Άλισον και έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του 1ου μέρους.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε και πάλι με την Λίβερπουλ να έχει την κατοχή της μπάλας. Στο 53’ ο Χέντερσον βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε το γύρισμα αλλά έκοψε ο Περέιρα. Στο 57΄ο Ράσφορντ πήρε την μπάλα εντός περιοχής αλλά το σουτ του ήταν άστοχο. Το θέαμα ήταν μέτριο και στο 2ο μέρος, με λιγοστές καλές στιγμές. Στο 70’ ο Μίλνερ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Μάτιπ να πιάνει την κεφαλιά αλλά δεν βρήκε στόχο. Στο 74’ η Γιουνάιτεντ σκόραρε με το αυτογκόλ του Μάτιπ, αλλά αυτό ακυρώθηκε ορθά γιατί υπήρξε οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 90’ ο Λουκάκου έβγαλε την σέντρα, ωστόσο αυτή πέρασε από όλους και το 0-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα σε ένα πολύ μέτριο ποιοτικά παιχνίδι.

Μαν. Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γιανγκ, Λίντελοφ, Σμόλινγκ, Σο, Ερέρα (Περέιρα 20′), Μακτόμινεϊ, Πογκμπά, Μάτα (Λίνγκαρντ 25′) (Σάντσεζ 42′), Λουκάκου, Ράσφορντ

Λίβερπουλ: Άλισον, Μίλνερ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Βαϊνάλντουμ, Χέντερσον (Σακίρι 71′), Μανέ, Σαλάχ (Οριγκί 79′), Φιρμίνο (Στάριτζ 31′)