υγκάτοικο στην πρώτη θέση της Premier League την Τσέλσι η οποία νωρίτερα επικράτησε 3-0 εκτός έδρας της Σαουθάμπτον – απέκτησαν Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Σίτι, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς γκολ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης ανήκε στους “πολίτες”. Στο 85ο λεπτό, ο Φαν Ντάικ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Σανέ κι ο Μάρτιν Άτκινσον έδειξε πέναλτι.

Ο Ριγιάντ Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά αστόχησε. Έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ πάνω από την εστία που υπερασπίστηκε ο Άλισον Μπέκερ. Αυτή ήταν η πρώτη βαθμολογική απώλεια για τους “reds” στο “Anfield”.

Η Λίβερπουλ μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη της αναμέτρησης, ο Σαλάχ πήρε την μπάλα στ’ αριστερά μετά από κεφαλιά του Τζο Γκόμεζ, συνέκλινε, έκανε και το σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, η μπάλα ωστόσο έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Έντερσον.

Στο 20ό λεπτό, οι “πολίτες” ζήτησαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Λόβρεν στον Αγκουέρο, ωστόσο δεν φαίνεται ότι η μεταξύ τους επαφή προκάλεσε την πτώση του Αργεντινού.

Οι “reds” απείλησαν εκ νέου στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 53′, ο Ρόμπερτσον έκανε τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κόντραρε, δεν μπόρεσε να μπει ο Φιρμίνο στη φάση.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό (54′), ο Μανέ και Χέντερσον δεν μπόρεσαν να κάνουν το σουτ. Στο 60′, ο Φερναντίνιο τράβηκε από τον ώμο τον Φαν Ντάικ. Στη συνέχεια ο Ολλανδός έκανε χέρι. Αν και καθυστέρησε ο Άτκινσον, έδωσε την παράβαση για το φάουλ σε πρώτο χρόνο.

Ύστερα από ένα λεπτό (61′), ο Μαχρέζ απέφυγε τον Ρόμπερτσον, έκανε το σουτ με το αριστερό εντός περιοχής, η μπάλα λίγο έξω από την εστία που υπερασπίστηκε ο Άλισον.

Ο έτερος Βραζιλιάνος γκολκίπερ, Έντερσον, ήταν σε ετοιμότητα στο σουτ του Σαλάχ στο 62′. Στο 75ο λεπτό, ο Άλισον έπεσε στη γωνία του κι έπεσε στη γωνία του για ν’ απομακρύνει το σουτ του Ριγιάντ Μαχρέζ.

Μέχρι να φθάσουμε στη φάση του 85′, όταν ο Αλγερινός σπατάλησε την ευκαιρία της Σίτι να φύγει με τη νίκη από το Λίβερπουλ και ν’ απολαύσει τη μοναξιά της κορυφής.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Γκόμες, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Μίλνερ (29′ λ. τρ. Κεϊτά), Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Μανέ, Ρομπέρτο Φιρμίνο (72′ Στάριτζ).

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Στόουνς, Λαπόρτ, Μεντί, Φερναντίνιο, Μπεράρντο Σίλβα, Νταβίδ Σίλβα, Στέρλινγκ (76′ Σανέ), Μαχρέζ, Αγκουέρο (66′ Γκαμπριέλ Ζεζούς).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΗΣ 8ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ
Μπέρνλι – Χάντερσφιλντ 1-1 (20′ Βόουκς / 66′ Σίντλερ)

Κρίσταλ Πάλας – Γουλβς 0-1 (56′ Ντόχερτι)

Λέστερ – Έβερτον 1-2 (40′ Ρικάρντο Περέιρα / 7′ Ρισάρλιζον, 77′ Σίγκουρτσον)

Τότεναμ – Κάρντιφ 1-0 (9′ Ντάιερ)

Γουότφορντ – Μπόρνμουθ 0-4 (14′ Μπρουκς, 34′ & 45’+1′ πεν. Κινγκ, 48′ Γουίλσον)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Νιούκαστλ 3-2 (70′ Μάτα, 76′ Μαρσιάλ, 90′ Σάντσες / 7′ Κένεντι, 10′ Μούτο)

Φούλαμ – Άρσεναλ 1-5 (44′ Σίρλε / 29′, 49′ Λακαζέτ, 68′ Ράμσεϊ, 79′, 91′ Ομπαμεγιάνγκ)

Σαουθάμπτον – Τσέλσι 0-3 (30′ Αζάρ, 57′ Μπάρκλεϊ, 90+3′ Μοράτα)

Λίβερπουλ – Μάντσεστερ Σίτι 0-0