Αγγλία: Ο Στάριτζ έσωσε το αήττητο των «κόκκινων»

Με ένα γκολ-ζωγραφιά του Στάριτζ στο 89ο λεπτό, η Λίβερπουλ έφυγε με το βαθμό της ισοπαλίας από το «Στάμφορντ Μπριτζ», διατηρώντας το αήττητο της σερί στην Πρέμιερ Λιγκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 25’ με τον Αζάρ και κρατούσαν τη νίκη μέχρι και το 88ο λεπτό όμως οι «κόκκινοι» κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα χάρη στη «χρυσή» αλλαγή του Κλοπ.

Η Λίβερπουλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, είχε μια ανούσια κατοχή όμως δεν κατάφερε να απειλήσει σοβαρά την εστία του Κεπά. Στο 5ο λεπτό ο Σαλάχ έπιασε ένα χλιαρό πλασέ που δεν ανησύχησε τον τερματοφύλακα της Τσέλσι. Στο 11’ ο ίδιος παίκτης σούταρε από ύψος της περιοχής όμως η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την εστία του Κεπά. Στο 14’ οι «κόκκινοι» απείλησαν ξανά με ένα άστοχο σουτ του Μανέ. Η Τσέλσι απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 23ο λεπτό. Ο Γουίλιαν έφυγε πίσω από την άμυνα της Λίβερπουλ, πλάσαρε τον εξελθόντα Άλισον, με τη μπάλα να σταματά στο σώμα του κήπερ των «κόκκινων».

Τρία λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ με ένα δυνατό σουτ του Αζάρ μέσα από την περιοχή έπειτα από μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Κόβατσιτς. Στο 32’ η Λίβερπουλ έφτασε πάρα πολύ κοντά στην ισοφάριση με τον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος δέχτηκε μια όμορφη πάσα από τον Φιρμίνιο, πέρασε και τον Κέπα και έκανε το πλάσε όμως ο Ρούντιγκερ σταμάτησε τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή τέρματος. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου η ομάδα του Κλοπ είχε μια ανούσια κατοχή χωρίς να καταφέρει να δημιουργήσει κάποια άλλη αξιόλογη φάση και έτσι οι «μπλε» πήγανε με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 58ο λεπτό για λογαριασμό της Λίβερπουλ. Ο Μανέ ελίχθηκε όμορφα μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ όμως ο Κεπά έπεσε στη γωνία του και απόκρουσε δύσκολα σε κόρνερ. Στο 64’ η Τσέλσι έφτασε μια ανάσα από το 2-0. Ο Αζάρ βρέθηκε απέναντι από τον Άλισον, έκανε το πλασέ όμως η μπάλα χτύπησε στο σώμα του κήπερ της Λίβερπουλ και κατέληξε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 69’ με ένα πλασέ του Κόβατσιτς το οποίο απόκρουσε ο Άλισον.

Στο 70’ ο Ρόμπερτσον βρήκε όμορφα τον Σακίρι μέσα στην περιοχή και ο τελευταίος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα προς την εστία από το ύψος της μικρής περιοχής. Στο 72’ η Λίβερπουλ άγγιξε το 1-1 όμως Νταβίντ Λουίζ απόκρουσε πάνω στη γραμμή την καρφωτή κεφαλιά του Φιρμίνιο, σώζοντας την ομάδα του. Στο 84’ η Λίβερπουλ απείλησε με μια εκτέλεση φάουλ του Κεπά την οποία απόκρουσε ο Κεπά χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Στο 89’ ο Στάριτζ νίκησε τον Κεπά με μια φωτοβολίδα από πολύ μακριά, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

ΓΚΟΛ: 25’ Αζάρ – 89′ Στάριτζ

ΤΣΕΛΣΙ (ΜΑΟΥΡΙΤΣΙΟ ΣΑΡΙ): Κέπα, Αλόνσο, Αθπλικουέτα, Λουίζ, Ρούντιγκερ, Καντέ, Κόβατσιτς (80’ Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Γουίλιαν (73’ Μόουζες), Αζάρ, Ζιρού (65’ Μοράτα).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (ΓΙΟΥΡΓΚΕΝ ΚΛΟΠ): Άλισον, Άλεξ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Γκόμες, Ρόμπερτσον, Βαινάλντουμ, Χέντερσον (78’ Κεϊτά), Μίλνερ (86’ Σταριτζ), Μανέ, Σάλαχ (66’ Σακίρι), Φιρμίνο.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Μανέ, Μίλνερ

ΓΗΠΕΔΟ: «Στάμφορντ Μπριτζ»

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάρινερ