Αγγλία :Σαρωτικές Τότεναμ και Τσέλσι

νέτοιμη για την πρεμιέρα του Champions League που θα την βρει απέναντι στον Ολυμπιακό στο “Καραϊσκάκης” την ερχόμενη Τετάρτη εμφανίστηκε η Τότεναμ το απόγευμα του Σαββάτου, με την ομάδα του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο να μετατρέπει σε περίπατο το μίνι λονδρέζικο ντέρμπι με την Κρίσταλ Πάλας επικρατώντας με 4-0.

Όλα τα γκολ των σπιρουνιών σημειώθηκαν στο πρώτο ημίχρονο (δύο ο Λαμέλα, από ένα οι Λαμέλα και Φαν Άανχολτ με αυτογκόλ), με την φιναλίστ του περυσινού τελικού του Champions League να πετυχαίνει μάλιστα για πρώτη φορά τρία γκολ στο πρώτο ημίωρο, σε εντός έδρας παιχνίδι της στην Premier League, από τον Φεβρουάριο του 2012.

Η Τσέλσι ήταν σαρωτική στο “Μολινό” όπου συνέτριψε με 5-2 την Γουλβς, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τάμι Άμπραχαμ, που σημείωσε χατ-τρικ και αυτογκόλ!

Ο Άγγλος διεθνής φορ έγινε ο νεότερος παίκτης στην ιστορία της Τσέλσι που πέτυχε χατ-τρικ σε αγώνα της Premier League και ο νεότερος Άγγλος μετά τον Ραχίμ Στέρλινγκ (απέναντι στην Μπόρνμουθ τον Οκτώβριο του 2015), ενώ είναι εντυπωσιακό πως και τα 11 φετινά γκολ των μπλε έχουν σημειωθεί από Άγγλους ποδοσφαιριστές ηλικίας 21 ετών και κάτω (7 ο Άμπραχαμ, 3 ο Μάουντ και 1 ο Τομόρι).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κατάφερε να βάλει φρένο στο αρνητικό σερί που μετρούσε στα τρία προηγούμενα παιχνίδια της (2 ισοπαλίες, 1 ήττα) καθώς επικράτησε 1-0 της Λέστερ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ράσφορντ στο 8′, με την ομάδα του Ρότζερς από την πλευρά της να υποχρεώνεται στην πρώτη της ήττα στη φετινή Premier League.

Η Μπέρνλι κατάφερε να αποδράσει από το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπράιτον με το γκολ του Χέντρικ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, σπουδαίο εκτός έδρας τρίποντο πήρε στο “Μπράμαλ Λέιν” η Σαουθάμπτον, με τον Τζενεπό στο 66′ να υπογράφει το 1-0 κόντρα στην νεοφώτιστη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 5ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου

Λίβερπουλ – Νιούκαστλ 3-1 (28′ 40′ Μανέ, 72′ Σαλάχ / 7′ Βίλεμς)

Μπράιτον – Μπέρνλι 1-1 (48′ Μοπέ / 90+1′ Χέντρικ)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Λέστερ 1-0 (8′ πεν. Ράσφορντ)

Tοτεναμ- Κρίσταλ Πάλας 4-0 (10′ 23′ Σον, 21′ αυτ. Φαν Άανχολτ, 42′ Λαμέλα)

Γουλβς – Τσέλσι 2-5 (69′ αυτ. Άμπραχαμ, 85′ Κουτρόνε / 31′ Τομόρι, 34′ 41′ 56′ Άμπραχαμ, 90+6′ Μάουντ)