Αγγλία: Σε ευρωπαϊκή τροχιά με αφηνιασμένο τον Ζότα(vid)

Με τον Ζότα να έχει αφηνιάσει, η Γουλβς κέρδισε εύκολα με 3-0 τη Νόριτς και φουλάρει για Ευρώπη.

Στο 8ο λεπτό ο Πατρίσιο έσωσε μετά από σουτ του Πούκι, ενώ στο 19’ ο Ντόχερτι έδωσε στον Ζότα, που γύρισε όμορφα στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-0. Και μάλιστα στο 30’ μετά από σέντρα από αριστερά, ο Σάις έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Ζότα με κοντινή προβολή έκανε το 2-0. Στο 39’ ο Κρουλ έσωσε μετά από συρτό σουτ του Νέβες ενώ στο 50’ ο Ζότα από κοντά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Χιμένες έκανε το 3-0 με πλασέ σε κενή εστία.

Στο 58’ το σουτ του Ντόχερτι πέρασε λίγο έξω, όπως και η κεφαλιά του Νέτο στο 88’.

ΓΟΥΛΒΣ: Πατρίσιο, Μπολί, Ντόχερτι, Γιόνι (80’ Βινιάγρε), Κόαντι, Σάις Μουτίνιο, Ντόχερτι, Νέβες, Χιμένες (72’ Τραορέ), Ζότα (64’ Νέτο)

ΝΟΡΙΤΣ: Κρουλ, Χάνλεϊ, Γκόντφρεϊ, Λιούις, Άαρονς, Τετέι, Ρουπ (59’ Μπουενδιά), ΜακΚλίν, Ντούντα (59’ Ντρμιτς), Κάντγουελ (84’ Στίπερμαν), Πούκι

Ανέβηκε στην 5η θέση η Γιουνάιτεντ

Η Γουότφορντ αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με τον τρόπο που εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο, αφού οι παίκτες του Νάιτζελ Πίρσον έφτασαν κοντά στο γκολ με τους Ντίνι (4’) και Ντουκουρέ (13’). Γρήγορα οι «κόκκινοι διάβολοι» επανέφεραν τις ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο και αφού απείλησαν με τον Μπισάκα (17’ και 38’) ήρθε το 40ο λεπτό να ενεργοποιήσει το φωτεινό πίνακα…

Ο Μπρούνο Φερνάντες κέρδισε πέναλτι αφού ανετράπη από τον Φόστερ βρισκόμενος σε θέση για γκολ. Ο Πορτογάλος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με άνεση (41’) ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του πλασάροντας εκτός στόχου.

Οι «σφήκες» επανήλθαν απειλητικές στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Ντίνο στο 52ο λεπτό. Η φάση ωστόσο εξετάστηκε στο VAR και το γκολ ακυρώθηκε επειδή ο Ντόουσον έστειλε σε πρώτο χρόνο την μπάλα στο δοκάρι χρησιμοποιώντας το ώμο του.

Το 2-0 για τους νικητές πέτυχε ο Άντονι Μαρσιάλ στο 58ο λεπτό. Ο Γάλλος νικήθηκε αρχικά από τον Φόστερ αλλά σκόραρε στη συνέχεια με πολύ όμορφη ατομική ενέργεια. Σημειώνεται ωστόσο πως ο σκόρερ ξεκίνησε από ελεγχόμενη θέση οφσάιντ, η οποία δεν εξετάστηκε από το VAR. Το τελικό 3-0 πέτυχε στο 75’ ο Γκρίνγουντ, σε μια φάση που ξεκίνησε και ολοκλήρωσε υποδειγματικά ο ίδιος.