Αγγλία: Συνεχίζει αήττητη η Λίβερπουλ

Την πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ απολαμβάνει μόνη της η Λίβερπουλ επικρατώντας με σκορ 4-1 της Κάρντιφ στο «Άνφιλντ» για την 10η αγωνιστική. Τρίτη σερί νίκη για πρώτη φορά στην ιστορία της σημείωσε η Μπράιτον επί της Γουλβς (1-0) χάρις στο 100ο γκολ του Γκλεν Μάρεϊ με τη φανέλα του συλλόγου.

Οι «κόκκινοι» προηγήθηκαν με τον Μοχάμεντ Σαλάχ να πετυχαίνει στο 10ο λεπτό το τέταρτο γκολ στις τελευταίες τρεις «παραστάσεις» του με τη φανέλα της Λίβερπουλ. Σαντιό Μανέ (66’, 87’) και Σερντάν Σακίρι (84’) τα υπόλοιπα τέρματα των γηπεδούχων. Με το σημερινό διπλό «χτύπημα», ο Σαντιό Μανέ έφτασε τα 50 γκολ στο πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ ενώ στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης και το γεγονός ότι οι παίκτες της Κάρντιφ δεν κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να έρθουν ούτε μια φορά σε επαφή με την μπάλα εντός της αντίπαλης περιοχής!

Το γκολ του Κάλουμ Πέτερσεν μείωσε προσωρινά το σκορ σε 2-1 και έβαλε τέλος στο αξιόλογο σερί της Λίβερπουλ, που ήθελε την ομάδα του Κλοπ να μην δέχεται γκολ σε εντός έδρας αγώνα πρωταθλήματος από τον περασμένο Φεβρουάριο (σ.σ. 918 αγωνιστικά λεπτά.

Μπράιτον-Γουλβς 1-0

Για πρώτη φορά στην ιστορία τους σημειώνουν τρεις σερί νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ οι «γλάροι», με το συγκρότημα του Κρις Χιούτον να υποτάσσει τους λύκους με σκορ 1-0 χάρις στο 100ο γκολ του Γκλεν Μάρεϊ με τη φανέλα του συλλόγου. Ο 35χρονος φορ ξεπέρασε τα 99 τέρματα του Κιτ Νάπιερ και βλέπει πλέον μπροστά του μόνο τον Τόμι Κουκ, ο οποίος βρίσκεται στην πρώτη θέση με 129 τέρματα.

Γουότφορντ-Χάντερσφιλντ 3-0

Προβάδισμα δύο τερμάτων απέκτησε από το πρώτο ημίχρονο η Γουότφορντ. Τα γκολ των Περέιρα (10’) και Ντεολοφέου (19’) προσέφεραν ασφάλεια στο παιχνίδι των γηπεδούχων, οι οποίοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 με το τέρμα του Σαξές δέκα λεπτά πριν το τέλος.

Φούλαμ-Μπόρνμουθ 0-3

Με δύο γκολ του Γουίλσον (14’ p. , 85’) αλλά και την υπέροχη αντεπίθεση που ολοκλήρωσε με επιτυχία ο Ντέιβιντ Μπρουκς (72’) δραπέτευσε με τους τρεις βαθμούς από το «Κρέιβεν Κότατζ» η Μπόρνμουθ. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 73ο λεπτό λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του ΜακΝτόναλντ ενώ το συγκρότημα του Γιοκάνοβιτς είναι το μοναδικό του πρωταθλήματος που έχει δεχτεί γκολ στο σύνολο των πρώτων δέκα αγωνιστικών!

Σαουθάμπτον-Νιούκαστλ 0-0

Στο πιο αθόρυβο ματς της αγωνιστικής, «Άγιοι» και «καρακάξες» αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ, με τις μεγάλες φάσεις να απουσιάζουν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης του «Σεντ Μέρις».