Αγγλία: Τέλος το απόλυτο στο «Άνφιλντ»

Η Λίβερπουλ υπέστη ακόμα μια απώλεια βαθμών μετά την μαθηματική κατάκτηση του τίτλου της Πρέμιερ Λιγκ. Μετά τη βαριά ήττα στο Μάντσεστερ, η Μπέρνλι με το τελικό 1-1 έγινε η ομάδα που πήρε κάτι από το «Άνφιλντ» και υποχρέωσε τη Λίβερπουλ να διακόψει το εντός έδρας απόλυτο στην Πρέμιερ Λιγκ (24 ματς) από τον Ιανουάριο του 2019! Ρόμπερτσον και Ροντρίγκεζ τα γκολ, δοκάρι για Φιρμίνο και Γκούντμουντσον.

O Νικ Πόουπ γι’ ακόμα μια φορά έδειξε γιατί πρέπει να θεωρείται ισχυρός υποψήφιος για τον επόμενο βασικό τερματοφύλακα της εθνικής ομάδας της Αγγλίας. Μέχρι να βρει λύση η Λίβερπουλ και ν’ ανοίξει το σκορ, ο πορτιέρε των clarets αντέδρασε σωστά στο σουτ του Τζόουνς από πλεονεκτική θέση στο 16ο λεπτό και λίγο αργότερα με εκπληκτική εκτίναξη αριστερά του αρνήθηκε το γκολ και στον Σαλάχ έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας ανάμεσα στον Αιγύπτιο και τον Φιρμίνο. Στον «Φαραώ» έπεσε σωστά απομακρύνοντας με τα πόδια στο 33ο λεπτό, για να έρθει όμως το γκολ για τους «κόκκινους» με παράδοξο τρόπο. Ο Φαμπίνιο είδε την κίνηση του Ρόμπερτσον… στα δεξιά και ο Σκωτσέζος με ωραία κεφαλιά στην κίνηση έκανε το 1-0 στο 34ο λεπτό.

Η Λίβερπουλ συνέχισε να έχει ποσοστά κατοχή της μπάλας πάνω από το 70% και ο Πόουπ συνέχισε να κάνει τρομερό παιχνίδι στο «Άνφιλντ». Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους σταμάτησε εντυπωσιακά με το δεξί χέρι κι ένα σουτ του Μανέ που προοριζόταν για τον ουρανό των διχτύων της εστίας του. Στο 49ο λεπτό ο Φιρμίνο έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ με τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι στο χαμηλό πλασέ που επιχείρησε ο Βραζιλιάνος. Το ματς φυσικά κυλούσε πολύ άνετα για τους Πρωταθλητές, με τον Άλισον να πιάνει πρώτη φορά τη μπάλα από προσπάθεια του Ροντρίγκες στο 55′ σε μακρινό σουτ που κατευθύνθηκε πάνω του. Το κακό με τη Λίβερπουλ είναι πως δεν τελείωνε το ματς στις ευκαιρίες που είχε για να κάνει καλύτερη τελική ενέργεια και η Μπέρνλι έδειχνε ικανή να χτυπήσει από το πουθενά. Κάπως έτσι στο 69ο λεπτό ο Τζέι Ροντρίγκεζ με ωραίο δεξί σουτ από το ύψος της περιοχής έπειτα από κεφαλιά – πάσα του Ταρκόφσκι ισοφάρισε σε 1-1. Η Λίβερπουλ έπρεπε πλέον να πατήσει λίγο παραπάνω το γκάζι αν ήθελε να μην υποστεί απώλεια βαθμών, ο Γκούντμουντσον φάνηκε να έχει κάνει πέναλτι στον Ρόμπερτσον στο τελευταίο δεκάλεπτο δίχως να δοθεί κάτι από τον ρέφερι, με τον θύτη της φάσης αυτής να έχει τρομερό δοκάρι στο 87′ με τον Άλισον εκτός εστίας έπειτα από έξοδο! Ο Σαλάχ απάντησε με καλή στιγμή στο 93′ όμως το ματς τελείωσε στην ισοπαλία…

Λίβερπουλ: Άλισον, Γουίλιαμς (69′ Αλεξάντερ – Άρνολντ), Γκόμες, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ (81′ Τσάμπερλεϊν), Φαμπίνιο, Τζόουνς (69′ Κεϊτά), Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ

Μπέρνλι: Πόουπ, Μπάρντσλεϊ, Λονγκ, Ταρκόφσκι, Τέιλορ, Πίετερς (65′ Γκούντμουντσον), Γουέστγουντ, Μπράουνχιλ, ΜακΝιλ, Γουντ (65′ Βίντρα), Ροντρίγκεζ