Αγγλία: Το VAR… πάγωσε τους «Πολίτες»!

Όρθια στο Μάντσεστερ έμεινε η Τότεναμ, που πήρε ισοπαλία 2-2 από τη Σίτι, έχοντας όλα κι όλα δύο σουτ στο τέρμα, εν αντιθέσει με τους «πολίτες» που έχασαν απίθανες ευκαιρίες. Απίστευτος ρυθμός στο ματς σε όλη του τη διάρκεια. Γκολ στο 90+2’ πέτυχαν οι «πολίτες» το οποίο ακυρώθηκε όπως και στον προημιτελικό του ChampionsLeague.

Η Σίτι «έπιασε από το λαιμό» την Τότεναμ από το πρώτο λεπτό και στο 8’ ο Γουόκερ έκανε την κούρσα και το γύρισμα από δεξιά, ο Στέρλινγκ πλάσαρε από το πέναλτι αλλά ο Γουόκερ Πίτερς έσωσε με προβολή, ενώ στο 20’ ο Ντε Μπρόινε σέντραρε με τη μία από δεξιά και ο Στέρλινγκ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 1-0.

Η Τότεναμ δεν μπορούσε να περάσει τη σέντρα ως εκείνο το σημείο κι όμως στο 23’, ο Λαμέλα βρήκε λίγο χώρο έξω από την περιοχή, είδε και τον Έντερσον εκτός θέσης και με πανέμορφο πλασέ έκανε το 1-1. Ωστόσο στο 35ο λεπτό,, ο Ντε Μπρόινε έβγαλε νέα ασίστ και πάλι από δεξιά, με τον Αγουέρο να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να πλασάρει για το 2-1.

Μάλιστα στο 43’ ο Ντε Μπρόινε πάλι από δεξιά έκανε το γύρισμα, ο Γκιντογκάν πετάχτηκε στο πέναλτι και πλάσαρε αλλά είδε την μπάλα να ξύνει το δοκάρι του Γιορίς.

Στο 49’ ο Ζιντσένκο έπιασε όμορφο σουτ από μακριά με τον Γιορίς να πέφτει και να διώχνει δύσκολα, ενώ στο 51’ η Σίτι πίεσε στο κέντρο κι έκλεψε, ο Ντε Μπρόινε έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω.

Στο 53’ η Σίτι έβγαλε κόντρα με τρεις πάσες, ο Στέρλινγκ έδωσε κάθετα στον Αγουέρο και ο Αργεντινός γύρισε αλλά σούταρε ψηλά, ενώ στο ίδιο λεπτό οι κόντρες ευνόησαν των Μπερνάρντο Σίλβα, που δεν έκανε καλό τελείωμα. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Γιορίς βγήκε και πρόλαβε με τα πόδια!

Κι όμως στο 56’ μετά από κόρνερ, ο Λούκας Μόουρα που μόλις είχε μπει στο ματς, έκανε το 2-2 με κεφαλιά. Στο 60’ ο Ρόδρι έπιασε φοβερό σουτ έξω από την περιοχή και ο Γιορίς έδιωξε σε κόρνερ και από την εκτέλεση του κόρνερ η άμυνα της Τότεναμ δεν έδιωξε, ο Μπερνάρντο Σίλβα προσπάθησε να κρεμάσει τον Γιορίς που είχε βγει αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στη συνέχεια ο Γάλλος μάζεψε.

Ένα λεπτά αργότερα, ο Ρόουζ έσωσε μετά από σουτ του Μπερνάρντο Σίλβα και από το κόρνερ ο Οταμέντι πήρε την κεφαλιά και ο Γουόκερ Πίτερς έσωσε στη γραμμή. Στο 69’ ο Ζέσους παρότι είχε συμπαίκτη δίπλα του δοκίμασε διαδοχικά σουτ που βρήκαν σε σώματα και στο 76’ ο Λούκας ξέφυγε στα δεξιά από τον Ζιντσένκο κι έκανε το γύρισμα αλλά ο Οταμέντι πρόλαβε κι έδιωξε προ του Κέιν.

Στο 78’ η κεφαλιά του Ζέσους έξυσε το δοκάρι του Γιορίς, ενώ στο 90+2’ μετά από κόρνερ η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή της Τότεναμ και ο Ζέσους πλάσαρε για το 3-2 αλλά το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Λαπόρτ.

ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Λαπόρτ, Στόουνς, Ζιντσένκο, Ρόδρι (77’ Νταβίντ Σίλβα), Γκιντογκάν, Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Μπερνάρντο Σίλβα (80’ Μαχρέζ), Αγουέρο (65’ Ζέσους)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ Πίτερς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Ρόουζ, Γουίνκς (56’ Λούκας Μόουρα), Σισοκό, Εντομπελέ, Λαμέλα (85’ Λο Σέλσο), Έρικσεν (90+1’ Σκιπ), Κέιν

Πηγή: aek365.org