Αγγλία: Αυτή τη φορά τα κατάφερε (vid)

Ο Τάμι Έιμπραχαμ ανταπέδωσε την εμπιστοσύνη του Φρανκ Λάμπαρντ να τον ξεκινήσει βασικό και τα δύο του γκολ σήμερα, χάρισαν στην Τσέλσι την πρώτη νίκη της στην φετινή Premier League, μετά το 3-2 μέσα στο Νόριτς…

Μετά από ένα… εκρηκτικό ξεκίνημα, ο Έιμπραχαμ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’, για να έρθει η ισοφάριση από πλευράς «καναρινιών» τρία λεπτά μετά, 156 δευτερόλεπτα για την ακρίβεια, με τον Τοντ Κάλντγουελ να σκοράρει από κοντά μετά το «γέμισμα» του Τεμού Πούκι.

Ο Μέισον Μάουντ αποκατέστησε το προβάδισμα των «μπλε», προς τα μέσα του πρώτου ημιχρόνου με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στη σεζόν, αλλά η Νόριτς είχε ξανά απάντηση κι έφτασε στο 2-2, με τον Πούκι να γίνεται από δημιουργός σκόρερ, φτάνοντας τα πέντε γκολ στο αγγλικό πρωτάθλημα!

Η Τσέλσι κυριάρχησε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και ανταμείφθηκε με το δεύτερο γκολ του Έιμπραχαμ στο ματς, ένα… άπιαστο σουτ για τον Τιμ Κρουλ, ενώ η λονδρέζικη ομάδα σκόραρε ξανά στο 80ο λεπτό με τον Κουρτ Ζουμά.

Γκολ το οποίο ακυρώθηκε με τη χρήση του video assistant referee, για επιθετικό φάουλ του Ολιβιέ Ζιρού στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων, αλλά δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα.