Ακοράν… και προχωρά

Με γκολ του Ακοράν στο 78ο λεπτό, η ΑΕΚ επικράτησε με 1-0 του Απόλλωνα μέσα στο «ΑΕΚ ΑΡΕΝΑ» και διατήρησε τις ελπίδες της για τίτλο.

Με κύριο χαρακτηριστικό τη δύναμη και ελάχιστες τελικές προσπάθειες κύλισε το πρώτο ημίχρονο στο «ΑΕΚ Αρένα». Oι γηπεδούχοι αν και είχαν την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφεραν να διασπάσουν την καλά οργανωμένη άμυνα του Απόλλωνα, με τις δύο ομάδες να συμβιβάζονται στο 0-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή για να πάρουν κεφάλι στο σκορ στο 53΄, όταν ο Λαρένα βρήκε υπέροχα τον Χέφελ αλλά ο Ολλανδός δεν τελείωσε τη φάση όπως θα ήθελε, ενώ δύο λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του σταμάτησε στον τερματοφύλακα του Απόλλωνα.

Η απάντηση από πλευράς Απόλλωνα ήρθε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, όταν ο Ντα Σίλβα επιχείρησε το δυνατό σουτ αλλά ο Πάμπλο μάζεψε σταθερά. στο 78ο λεπτό, ο Λαρένα έκανε το κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, έδωσε στον Ακοράν που ξεκίνησε μια κούρσα, ολοκληρώνοντας την προσπάθεια του με πλασέ που κατέληξε στα δίχτυα του Βάλε.

ΑΕΚ: Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα (75΄ Μαλόκου), Ακοράν, Τέτε (80΄ Γκαρίδο), Χέφελ (58΄ Τομάς), Μπόλιεβιτς, Φλοριάν.
Απόλλωνας: Βάλε, Σέρτζιο (62΄ Στυλιανού), Βινίσιους, Ρομπέρζ, Γκόμες (81΄ Πίττας), Πέδρο, Κυριάκου, Σεμέδο, Σαρδινέρο, Παπουλής (46΄ Ντα Σίλβα), Πίεχ.
Κίτρινες: Τομας (δεύτερη), Τρουγιόλς/Πίεχ,Κυριάκου.