Ανανεωμένη και ωραία η Εθνική Ελλάδος

Την 3η της διαδοχική νίκη στα προκριματικά του Euro 2020 πήρε η Εθνική Ελλάδος που επικράτησε με 2-1 της Φιλανδίας και μάλιστα με ανατροπή. Η εμφάνιση των παικτών του Φαν’τ Σιπ ήταν εξαιρετική και η νίκη κρίνεται απόλυτα δίκαιη.

Το παιχνίδι στο Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας αποτέλεσε έναν επιθετικό μονόλογο για την Εθνική Ελλάδος. Οι παίκτες του Τζον Φαν’τ Σιπ είχαν αρκετή ενέργεια στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να επιβληθούν του αντιπάλου τους. Τα κατάφεραν στον απόλυτο βαθμό, αλλά η Εθνική Φιλανδίας εκμεταλλεύτηκε τη μοναδική αδράνεια των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος. Μια λάθος εκτίμηση του Σραφυλίδη έδωσε τη δυνατότητα στον Πούκι να βρεθεί απέναντι από τον Βλαχοδήμο. Ο επιθετικός της Νόριτς στόχευσε σωστά και άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό. Η Ελλάδα είχε ευκαιρίες για να ισοφαρίσει από το πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε κυρίως λόγω της αστοχίας των επιθετικών της. Ό,τι δεν πέτυχε στα πρώτα 45 λεπτά, το έκανε στο 2ο λεπτό της επανάληψης. Ο Μπακασέτας κυνήγησε μια φάση που έδειχνε χαμένη και γύρισε την μπάλα προς την εστία των Φιλανδών. Εκεί βρέθηκε ο Μάνταλος που με πλασέ έκανε το 1-1. Η Ελλάδα συνέχισε να είναι απειλητική και πολύ επικίνδυνη στις επιθέσεις της. Η Φινλανδία προσπάθησε να σκοράρει στην αντεπίθεση και το σκηνικό ήταν συνεχώς το ίδιο. Ο Πούκι βρέθηκε ξανά σε θέση βολής στο 69′ για να κάνει το 1-2, αλλά δεν στόχευσε σωστά και η Ελλάδα έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση της νίκης. Στο επόμενο λεπτό βρήκε τον τρόπο για το 2-1 με τον Γαλανόπουλο. Αρχικά ο Κουλούρης είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει το σουτ του και ο Γαλανόπουλος ήρθε από την πίσω γραμμή και έκανε το 2-1. Ο Κουλούρης έχασε τεράστια ευκαιρία στο 87′ για να δώσει τεράστιο προβάδισμα στην Ελλάδα, αλλά το 2-1 έμεινε ως το τέλος.

Στον 4ο όμιλο, όπου υπήρχε τεράστιο ενδιαφέρον για το ποιες ομάδες θα προκρίνονταν στην τελική φάση του Euro 2020, η Ελβετία κέρδισε με άνεση εκτός έδρας το Γιβραλτάρ και πήρε το εισιτήριο της πρόκρισης. Στο άλλο παιχνίδι Ιρλανδία και Δανία έμειναν στο 1-1 και η πρόκριση πήγε στα χέρια των φιλοξενούμενων. Ιταλία και Ισπανία σημείωσαν άνετες νίκες και έκλεισαν με τον καλύτερο τρόπο την παρουσία τους στην τελική φάση της διοργάνωσης, ενώ η Βοσνία πήρε άλλη μια άνετη νίκη, αυτή τη φορά απέναντι στο Λίχτεσταϊν. Αναλυτικά τα αποτελέσματα: