Ανατροπάρα με Τρισκόφσκι(στιγμιότυπα)

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, η ΑΕΚ επικράτησε με 5-2 του Εθνικού στο Δασάκι στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ήταν ο Ιβάν Τρισκόφσκι, ο οποίος πέτυχε τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της ομάδας, που έφεραν την ανατροπή στο τελικό αποτέλεσμα, μιας και οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Εθνικός έβαλε τις βάσεις για να φτάσει στη νίκη με τα γκολ των Κοστόφσκι (19΄) και Μαρκόφσκι (36΄), όμως όπως φάνηκε δεν ήταν αρκετά.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές του Ηλία Χαραλάμπους σε σχήμα και πρόσωπα, ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Ο Τρισκόφσκι πέτυχε τέσσερα γκολ (58΄, 82΄πεν, 88΄ και 89΄), ενώ δίκτυα βρήκε και ο Φακούντο στο 79΄.

Το πέναλτι, με το οποίο η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα με 3-2 αμφισβητήθηκε έντονα από τους γηπεδούχους. Όπως φάνηκε ο Χέφελ έπεσε στο έδαφος χωρίς να υπάρχει ανατροπή από τον Μαρκόσκι.

Με τη νίκη της, η ΑΕΚ έφτασε στους 22 βαθμούς, παραμένοντας στην 7η θέση, αλλά στο -1 από Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΛ. Από την άλλη, ο Εθνικός με 13 βαθμούς παραμένει στην 9η θέση με 13 βαθμούς.

ΕΘΝΙΚΟΣ : Μπογκατίνοφ, Γκλομπάρ, Ευσταθίου, Ντεϊβίσον, Μαρκόσκι, Φοινίρης. Λαμπάν, Μιγκελίτο (69΄ Χαραλάμπους), Μαρκόφσκι (77΄ Κυπριανού), Κονέ (57΄ Παπαγεωργίου), Κοστόφσκι

ΑΕΚ : Τόνιο, Τάντι, Τρουγιόλς, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (46΄ Ραούλ), Φακούντο, Σάστρε, Χέφελ, Φιόλιτς (46΄ Γιάννου) (67΄ Κίβενι), Τέτε, Τρισκόφσκι

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λεόντιος Τράττος (Κυριάκος Σωκράτους – Ανδρέας Ανδρέου),
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκλομπάρ / Τρουγιόλς