Αγγλία; Ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ με ήρωα Τσιτσαρίτο

Μπορεί η Γουέστ Χαμ να βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο κόντρα στη Χάντερφιλντ, καθώς είδε το σκορ στο 1-3 και ενώ το ματς ήταν στο 75′, αλλά με επική ανατροπή όχι μόνο έσωσε κάτι από το παιχνίδι, αλλά πήρε και το τρίποντο της νίκης, επικρατώντας τελικά με 4-3.

Ήρωας για την ομάδα του Πελεγκρίνι ήταν ο Τσιτσαρίτο Ερνάντεζ, που όσο και να μην διανύει την πρώτη νιότη, την τέχνη του γκολ δεν την έχει ξεχάσει, καθώς με δύο δικά του γκολ στο 84′ και το 91′ ολοκλήρωσε τη νίκη για «σφυριά». Το ματς για τους γηπεδούχους άρχισε ιδανικά, καθώς στο 15′ με πέναλτι του Νομπλ άνοιξε το σκορ, αλλά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Χάντερσφιλντ έκανε την ανατροπή με γκολ στο 17′ και το 30′. Στο 65′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν και το 1-3, δείχνοντας αγκαλιά με τη νίκη… Ωστόσο, το γκολ του Ογκμπόνα στο 75′ αναπτέρωσε τις ελπίδες της Γουέστ Χαμ, που τελικά με σκόρερ τον Ερνάντεζ έφτασε στη νίκη (4-3).

Στα άλλα δύο ματς που διεξήχθησαν την ίδια ώρα, επίσης κρίθηκαν με γκολ στις καθυστερήσεις. Αρχικά, η Λέστερ πήρε παλικαρίσια νίκη στην έδρα της Μπέρνλι, παίζοντας με 10 παίκτες από το 4′ λόγω αποβολής του Μαγκουάιρ. Η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς άνοιξε το σκορ με το γκολ του Μάντισον στο 33′, αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, με τον Μακνίλ στο 38′ να κάνει το 1-1. Ωστόσο, στο 90′, ο αρχηγός της ομάδας, Μόργκαν, με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του.

Βαθμό στην τελευταία φάση του αγώνα κατάφερε να πάρει και η Νιούκαστλ στην έδρα της Μπόρνμουθ. Με γκολ του Ροντόν στο 45′ η ομάδα του Μπενίτεθ άνοιξε το σκορ, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Κινγκ ισοφάρισε και στο 81′ με πέναλτι ο ίδιος παίκτες έφερε… τούμπα το ματς. Ωστοσο, πριν από το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, ο Ρίτσι διαμόρφωσε το τελικό 2-2, αφού δεν έγινε καν η σέντρα.