Αγγλία: Αγριεμένη Λίβερπουλ!

Με το πόδι στο γκάζι παρουσιάστηκε σε τρίτο σερί (μετά το 3-0 με Χάντερσφιλντ και Μάριμπορ) ματς η ομάδα του Κλοπ και κάνοντας ολοκληρωτική εμφάνιση πάτησε (4-1) τη Γουέστ Χαμ στο Λονδίνο και πέτυχε τη δεύτερη μόλις εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Έτσι παρέμεινε ισόβαθμη με την Μπέρνλι (που νωρίτερα επικράτησε 1-0 της Σαουθάμπτον) στην έβδομη θέση.

Μόνο τυχαία δεν ήρθε αυτή η ευρεία νίκη για τους «reds», που είχαν σε μεγάλα κέφια τους Σαλάχ (δύο γκολ) και Μανέ, που ξεχαρβάλωσαν την αντίπαλη άμυνα στην κόντρα επίθεση και έβαλαν από νωρίς γερές βάσεις για το «τρίποντο».
Ο Αιγύπτιος άνοιξε το σκορ στο 21’ μετά από πολύ γρήγορη (κόντρα) επίθεση των φιλοξενούμενων, με τον Μανέ να… καλπάζει και να δίνει έτοιμο γκολ στον συμπαίκτη του. Τρία λεπτά μετά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Σενεγαλέζος έκανε την προβολή, ο Χαρτ έδιωξε ασταθώς και ο Μάτιπ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κρατήσουν για αρκετή ώρα το ματς στο 0-2, παρότι… έμπαζαν και ο Λαντσίνι με πολύ ωραία κίνηση και ωραίο πλασέ έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Τρόπος του λέγειν έδωσε ενδιαφέρον, καθώς στο επόμενο λεπτό ο Τσάμπερλεϊν με διπλή προσπάθεια νίκησε τον Χαρτ και το άγχος έφυγε κατευθείαν από τους «reds».

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 75ο λεπτό, όπου ο Μανέ και πάλι έφτιαξε το γκολ της Λίβερπουλ με τον Σαλάχ να εκτελεί με τη μια.