Αγγλία: Έπεσε η Χαλ

Την πίκρα του υποβιβασμού από την Premier League -και μάλιστα δια ποδός ενός παλιού του παίκτη- γεύτηκε ο Μάρκο Σίλβα.

Με τον Λούκα Μιλιβόγεβιτς να αγωνίζεται βασικός και μάλιστα να σκοράρει στις καθυστερήσεις, η Κρίσταλ Πάλας συνέτριψε 4-0 τη Χαλ και την έσπρωξε από σήμερα στην Championship.

Σε ένα παιχνίδι όπου χρειάζονταν μόνο τη νίκη για να έχουν ελπίδες την τελευταία αγωνιστική, οι «τίγρεις» βρέθηκαν από το 3’ να κυνηγούν: Χάρη σε ένα εγκληματικό «τσαφ» του Ρανόκια που εκμεταλλεύτηκε ο Ζαχά.

Όταν, δε, πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο ο Μπεντέκε είχε διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων (34’) όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει. Και έτσι ήταν όντως.

Γιατί μετά τη σπασμωδική αντίδραση της ομάδας του Σίλβα στο δεύτερο μέρος, ο Μιλιβόγεβιτς αποδείχθηκε εύστοχος από τη βούλα του πέναλτι στο 85’ και έδωσε αυτό που φαινόταν ως η χαριστική βολή. Γιατί τελικά αυτή ήρθε στο 90’ από τον Φαν Άανχολτ, που έγραψε το τελικό σκορ και σφράγισε τον υποβιβασμό της Χαλ (προς όφελος της Σουόνσι).