Αγγλία: Φουλ για Ευρώπη η Μπέρνλι

Την 5η συνεχόμενη νίκη της στην Πρέμιερ Λιγκ κατέκτησε η Μπέρνλι, η οποία επικράτησε 2-1 της Λέστερ στο «Turf Moor» στον… τελικό για την 7η θέση, που-υπό προϋποθέσεις-οδηγεί στο Γιουρόπα Λιγκ της επόμενης σεζόν! Τεράστιες νίκες για Κρίσταλ Πάλας και Χάντερσφιλντ, βαθμός-χρυσάφι για Σουόνσι!

Οι «clarets» μπήκαν φουριόζοι στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν αβαντάζ δύο τερμάτων πριν το δεκάλεπτο με τα γκολ των Γουντ (6ʼ) και Λονγκ (9ʼ). Η απάντηση των «αλεπούδων» ήρθε με τον Βάρντι στο 72ο λεπτό, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους έως το φινάλε, με το τελικό 2-1 να τους χαρίζει ακόμα ένα «τρίποντο» και να τους εδραιώνει στην 7η θέση του πρωταθλήματος, πέντε στροφές πριν το τέλος της σεζόν.

Με την 5η σερί νίκη της (πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία μετά το 1968) η ομάδα του Σον Ντάις έφτασε τους 52 βαθμούς και βρίσκεται πλέον στο +9 από την 8η Λέστερ που έμεινε στους 43. Κάτι που σημαίνει πως σε περίπτωση που «ανοίξει» η 7η θέση της Πρέμιερ Λιγκ για την Ευρώπη (αν το Κύπελλο δεν πάει στη Σαουθάμπτον), η εκπληκτική Μπέρνλι θα έχει μια θέση στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας αγωνιστικής περιόδου! Παράλληλα η απόσταση από την 6η Άρσεναλ (ματς λιγότερο) μειώθηκε στους δύο πόντους!

Στο Λονδίνο και την αναμέτρηση της Κρίσταλ Πάλας με τη Μπράιτον τα… πάντα έγιναν στο πρώτο μισό! Οι «αετοί» πήραν μια τεράστιας σημασίας νίκη στη μάχη της παραμονής (+6 από την ουραγό τριάδα), επικρατώντας 3-2 των «γλάρων» με τα γκολ των Ζαχά (5ʼ, 24ʼ) και Τόμκινς (14ʼ). Οι Μάρεϊ (18ʼ) και Ιζκέρδο (34ʼ) πέτυχαν τα τέρματα των φιλοξενούμενων που έχουν 35 πόντους.

Σπουδαία νίκη στην εκπνοή πήρε και η Χάντερσφιλντ (35 β.), η οποία επικράτησε εντός έδρας με σκορ 1-0 της Γουότφορντ, με τον Τομ Ινς να σημειώνει στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσων το μοναδικό τέρμα του ματς!

Στο 1-1 έμειναν Σουόνσι και Έβερτον στην Ουαλία. Τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν στο 43ʼ με το αυτογκόλ του Νόουτον, για να έρθει ο Τζόρνταν Αγιού στο 71ʼ να διαμορφώσει το 1-1 που έφερε ακόμα πιο κοντά στην παραμονή (33 β. και στο +5 από την 18η Σαουθάμπτον) τους «κύκνους» του Κάρλος Καρβαλιάλ.