Αγγλία: Γκέλαρε ξανά η Μάντσεστερ Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι «κόλλησε» στο εντός έδρας 1-1 με τη Σαουθάμπτον, μένοντας μακριά από τις νίκες για τρίτο σερί ματς στην Πρέμιερ Λιγκ και πέμπτο συνολικά σε όλες τις διοργανώσεις.

Στην κορυφή παρέα με τις Άρσεναλ και Λίβερπουλ βρίσκονται πλέον οι «πολίτες», που φωνάζουν για το γκολ του Στόουνς που δεν μέτρησε στο πρώτο μέρος. Πέμπτο ματς χωρίς ήττα στο πρωτάθλημα για την εξαιρετική Σαουθάμπτον.

Η Μάντσεστερ Σίτι προσπάθησε από την αρχή να αναλάβει τον έλεγχο της αναμέτρησης και να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για ένα γρήγορο γκολ, όμως η Σαουθάμπτον δεν έδειχνε να «μασάει» και δημιούργησε μάλιστα αυτή απειλητικές καταστάσεις μπροστά στην εστία του Μπράβο με τους Τάντιτς και Ρέντμοντ. Οι «πολίτες» είχαν πρόβλημα στη συνολική λειτουργία τους και τελικά το πλήρωσαν στο 27ο λεπτό.

Ο Ρέντμοντ εκμεταλλεύτηκε το λάθος γύρισμα του Στόουνς και την αδράνεια του Κομπανι και αφού πέρασε και τον Μπράβο, έκανε 1-0 για τους «αγίους», παγώνοντας το κοινό των γηπεδούχων. Λίγο αργότερα ο Άγγλος αμυντικός των γηπεδούχων βρήκε δίχτυα, όμως το γκολ δεν μέτρησε (υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ ο Αγουέρο) και η απόφαση αυτή στέρησε από τον Στόουνς την «εξιλέωση».

Στο τελευταίο τέταρτο η Σίτι έψαξε την ισοφάριση, αλλά μάταια, με το 0-1 να οδηγεί τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μια αλλαγή για λογαριασμό της Μάντσεστερ Σίτι, με τον Ιεανάτσο να αντικαθιστά τον Ντε Μπρόινε. Ο 20χρονος Νιγηριανός χρειάστηκε μάλιστα μόλις δέκα λεπτά για να σκοράρει και να επαναφέρει την ισορροπία στο παιχνίδι, καθώς στο 55ʼ νίκησε τον Φόρστερ για το 1-1, μετά από εξαιρετική μπαλιά του Φερναντίνιο και ασίστ του Σανέ. Ο πιτσιρικάς των «πολιτών» είχε δώσει νέα πνοή στην ομάδα του. Στο 64ʼ βρήκε τον Σίλβα, όμως ο Ισπανός δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά και η φάση πέρασε. Πέντε λεπτά μετά μοίρασε στον Γκουντογκάν, αλλά ο Φόρστερ αρνήθηκε το γκολ στον Γερμανό χαφ.

Στο τελευταίο εικοσάλεπτο η εικόνα του αγώνα ήταν η αναμενόμενη. Η Μάντσεστερ Σίτι πίεζε και έψαχνε την ανατροπή. Ο Σίλβα απέτυχε όμως ξανά να βρει στόχο στο 72ʼ, ενώ στην απέναντι εστία ο Μπράβο είπε όχι στην Όστιν που πήγε να κάνει τη ζημιά τρία λεπτά μετά. Ο Γκουαρντιόλα έκανε φουλ επιθετική τη Σίτι, όμως η κεφαλιά του Στέρλινγκ ήταν άστοχη στο 77ʼ και στο 84ʼ ο Αγουέρο απώλεσε την καλύτερη ευκαιρία να ολοκληρώσει την ανατροπή, με το 1-1 να «σφραγίζει» τελικά το ματς.