Αγγλία: Πάρτι με οργανωτή τον Κέιν

Χωρίς πολλές… συζητήσεις «καθάρισε» η Τότεναμ την Έβερτον στο «Γουέμπλεϊ», επικρατώντας με σκορ 4-0 για την 23η αγωνιστική. Πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου για το πρωτάθλημα της Πρέμιερ Λιγκ ο Χάρι Κέιν που σκόραρε δις (47ʼ, 59ʼ). Σον Χιούνγκ Μιν (26ʼ) και Έρικσεν (81ʼ) τα άλλα δύο τέρματα για τους νικητές.

Ο Κέιν έφτασε τα 98 γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ στο αγγλικό πρωτάθλημα, ξεπερνώντας τα 97 που καθιστούσαν τον Τέντι Σέριγχαμ πρώτο στη σχετική λίστα των «σπιρουνιών».

Κοντά σε ρεκόρ και ο Σον που σκοράρει στα τελευταία πέντε εντός έδρας ματς, ισοφαρίζοντας ανάλογη επίδοση του Ζερμέν Ντεφό από το 2004. Χωρίς εκτός έδρας νίκη απέναντι στην Τότεναμ από το 2008 παραμένει η Έβερτον…

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησα καθʼ όλη τη διάρκεια του αγώνα και σημείωσαν την πρώτη αξιόλογη ευκαιρία για γκολ στο 15ο λεπτό, όταν ο Σον δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το «σερβίρισμα» του Έρικσεν από εκτέλεση φάουλ, αφού η κεφαλιά του Νοτιοκορεάτη πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ.

Στο 22ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα αλλά δεν… πανηγύρισαν το γκολ που σημείωσε ο Ρούνεϊ, αφού ο επιθετικός των «ζαχαρωτών» υποδείχτηκε-ορθώς- σε θέση οφσάιντ τη στιγμή που ο Τοσούν τον σημάδεψε με το κεφάλι από το ύψος του πέναλτι.

Το σκορ έμελλε τελικά να ανοίξουν τα «σπιρούνια» στο 26ʼ, όταν μια αδράνεια της άμυνας της ομάδας του Σαμ Άλαρνταϊς επέτρεψε στον Οριέ να βρεθεί εντός περιοχής και να επιχειρήσει ένα σουτ, το οποίο όμως τελικά έγινε… ασίστ για τον Σον, ο οποίος δεν αστόχησε προ κενής εστίας για το 1-0!

Στο δεύτερο μέρος ο Σον συνέχισε να δείχνει ασταμάτητος στο χορτάρι και η εκπληκτική ενέργεια του 47ου λεπτού «χάρισε» στον Χάρι Κέιν ένα εύκολο γκολ, το οποίο σημείωσε ωστόσο από θέση οφσάιντ.

Στο 52ο ο Νοτιοκορεάτης τροφοδότησε και τον Ντέλε Άλι, ο οποίος στόχησε από θέση τετ-α-τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ ενώ πέντε λεπτά αργότερα το όμορφο σουτ του Σον κατέληξε στο δοκάρι. Το 3-0 σημείωσε και πάλι ο Χάρι Κέιν στο 59ʼ, πιάνοντας… κοιμώμενη την αντίπαλη άμυνα ύστερα από σέντρα του Ντάιερ ενώ το τελικό 4-0 σημείωσε στο 81ο λεπτό ο Έρικσεν μετά από υπέροχο συνδυασμό των Σον-Ντέλε Άλι, με τον δεύτερο να χρεώνεται την ασίστ με θεαματικό τακουνάκι.
Τότεναμ: Γιορίς, Σάντσεζ, Βερτόνγκεν, Οριέ, Ντέιβις, Ντεμπελέ (82ʼ Σισοκό), Ντάιερ (74ʼ Γουανιάμα), Έρικσεν (87ʼ Λαμέλα), Σον, Ντέλε Άλι, Κέιν
Έβερτον: Πίκφορντ, Χόλγκεϊτ, Γιαγκέλκα, Κένι, Μαρτίνα, ΜακΚάρθι (72ʼ Σνάιντερλεν), Γκουέιγ, Σίγκουρτσον, Μπολάσι (57ʼ Λένον), Ρούνεϊ, Τοσούν (62΄ Κάλβερτ-Λιούιν)